
Ilta, jolloin jokainen mestaruus on pelissä!
Night of Champions on seuraava pysäkki WWE:n Pay Per View -kalenterissa kuuman SummerSlamin jälkeen. Tässä PPV:ssä pitäisi jokaista WWE:n mestaruutta puolustaa teeman mukaisesti. Tämä ei tietenkään tarkoita, että WWE tulisi tekemään niin.
SummerSlamissa nähtiin jokaisessa mestaruusottelussa mestaruuden vaihtavan omistajaa. Show Off Dolph Ziggler kaappasi Intercontinental Championshipin mukaansa The Miziltä SummerSlamin avausottelussa. Naisten divarissa AJ Lee joutui nöyrtymään eroottisen Paigen edessä. Illan pääottelussa firman päämies John Cena koki elämänsä turpasaunan Brock Lesnarilta, mikä myös tarkoitti mestaruusvaihdosta. Ylivoimainen monsteri, petojen peto Brock Lesnar on noussut jälleen valtaistuimellensa eikä sieltä hevillä lähde pois.
John Cena on pyytänyt rematchin käytäväksi Night Of Championsissa. Miten ihmeessä John pystyy kasaamaan itsensä SummerSlamin nöyryytyksen jälkeen? Onko entinen mestari löytänyt ratkaisuja kukistaakseen uuden WWE World Heavyweight Championin? Brock Lesnar tosiaan tyylitteli voittoon SummerSlamissa eikä hän vähempään tyydy Night Of Championsissa. Onko tämä John Cenan epätoivoinen yritys nousta takaisin vuoren huipulle? Antaako Brock Lesnar vieläkin pahemman selkäsaunan haastajallensa? Tämän näet, koet ja tunnet 21.9.14!
Intercontinental Championship -ottelusta ei ole varmuutta, mutta edelleen Hollywoodin salamavalojen loisteessa itsensä marinoinut The Miz on mestaruuskuvioissa mukana, vaikka hävisikin mestaruutensa Dolph Zigglerille SummerSlamissa. Ensimmäinen rematch tuotti voiton Mizille, mutta uloslaskulla voitettu ottelu ei valitettavasti Mizin kannalta riittänyt. Mahdollisesti nämä kaksi sankaria kohtaavat toisensa uudestaan Night of Championsissa.
United States Championship -otteluun on alettu buildaamaan Sheamus vs. Cesaroa. Twitterissä ollaan jo pientä sanasotaa käyty ja Cesaro sai SummerSlamin jälkeisessä RAW:ssa katkaistua tappioputkensa. Mikäli nämä eurooppalaiset karpaasit kohtaavat NoC:ssa, tiedossa on hyvin fyysinen kohtaaminen. Katsotaan, miten tilanne kehittyy US -titlen kuvioissa.
Tag Team -mestarit Jimmy ja Jey Uso eivät puolustaneet mestaruuksiaan SummerSlamissa, mutta haastajia on jonossa asti odottamassa. Goldust & Stardust ovat huimassa nosteessa ja isojen miesten kerho (Big Show ja Mark Henry) ovat pistäneet pinoon entiset haastajat Luke Harperin ja Erick Rowanin. Mikä joukkue haastaa Usot Night of Championsissa?
Naisten divarissa nuoruus on valttia. Paige on jälleen diivojen mestari, mutta entisellä mestarilla AJ Leellä on uusintaottelu takataskussa odottamassa. Paige on kehittänyt hahmoansa eroottisempaan suuntaan, myös hänen omalaatuisensa pakkomielle AJ Leestä on ollut mielenkiintoista katseltavaa. Lusikkansa tähän draamaan on kuitenkin laittamassa Natalya, joka on nyt napannut nyt sekä selätys että luovutusvoiton Paigesta. Millainen kolmio draama tästä vielä kehittyykään?
Mitä tekee Seth Rollins? Hän lähetti kiistakumppaninsa Dean Ambrosen unten maille RAW:ssa ja sen jälkeen Ambrosea on etsitty kissojen ja koirien kanssa. Mitä Rollinsille kehitellään Night of Championsiin?
Sitten keskustelemaan tapahtumasta!





