WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Avatar
vendicta
Viestit: 1245
Liittynyt: La 17.10.2009 08:28

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja vendicta » Ma 29.10.2012 04:09

:show: BIG SHOW!! =D>

Illan paras ottelu Big Show'n (!!!) ja Sheamuksen (!!!) ottelu, mitä v**tua wwe.

Avatar
pz0001
Viestit: 179
Liittynyt: Ma 08.10.2007 19:40
Paikkakunta: Kajaani

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja pz0001 » Ma 29.10.2012 05:02

Pakko sanoa, että pidin siitä mistä näin. Olkoonkin, että vietin ADR vs. Ortonin keskikaljakuppilassa niin silti pidin siitä mitä näin. Nousuhumalaisen puhettahan tämä toki on, vaan olkoon. Tulin mukaan vasta Hell No vs Rhodes Scholarsin lopussa, mutta silti. Pidin Show'n mestaruusvoitosta. Sheamus oli todella väritön mestari. Muuta mitä tapahtumasta jäi mieleen oli se, että diva-kuvioiden ympärillä on oikeasti kiinnostava kuvio ja US-mestaruuden (toivottavasti tulevaisuudessa euro-mestaruuden) aikana yleisö oli kuollut. ReyCara vs PTP oli odotettava matsi tapahtumaan. Ei taida olla Night of Championsin ulkopuolella tänä vuonna joka vyötä puolustettu tapahtumassa.

Sitten hyvin epäloogisesti siirrytään pääotteluun. On symboliikkaa, että nimenomaan Brad Maddox tuomaroi. Nyt ollaan jännän äärellä. RAW tullee katsottua suorana, koska nyt jäi isot kysymysmerkit. Varsinkin siltä osin että kuka haastaa show'n ja kuinka joukkuekuviot kehittyy. Odotin tosiaan pääotteluun massiivista swerveä, mutta tämä tuli oikeasti puskista. Näin sitä pitää.

Ja anteeksi humalatilani ja muu henkinen orgasmi pääottelusta, mutta varmaan selvänäkin reagoisin näin. Huomenna jatketaan.

EDIT: Pakko vielä sanoa että Ryytipakki oli todella over. Nostetaan hattua isolle E:lle, että ne on saanut pakkosyötön tuntumaan oikeutetulta.
"Kirjallisuutta, taidetta, tiedettä. Sä et tarvii niitä, mä tiedän oikotien!"

Youtube
Last.fm

Avatar
zemppari
Viestit: 92
Liittynyt: Ti 25.05.2010 13:28
Paikkakunta: Jokela

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja zemppari » Ma 29.10.2012 18:44

Noh tulipahan tämäkin katsottua niin voisi heittää pari mielipidettä.

Tapahtuma avattiin siis Boreton vs Del Rio matsilla. Ei mitään ihmeellistä menoa. En kummankaan hepun faneihin kuulu niin ottelun seuraaminenkin meni puolivaloilla. Sanokaa, jos tämä oli teidän mielestänne joku loistomatsi, mutta itse en vakuuttunut (RKO oli kyllä ihan hieno).

Sitten tag-mestaruusmatsi Team Friendship vs Rhodes Scholars. Matsi oli ihan jees menoa. Oletan, että feudiin saataisiin jatkoa seuraavassa ppv:ssä.

Sitten yleisö kuoli, kun kehään astelivat Kingston ja Miz. Matsi oli solidi kolmen lumihiutaleen arvoinen koitos, jossa nähtiin pari Kofin komeaa loikkaa. Miz vakuuttaa edelleen comebackinsa jälkeen. Lopetus näytti vähän tyhmällä.

US-mestaruudesta jäi oikeastaan mieleen vain Gabrielin moonsault ja Cesaron murhaava uppercut kehän ulkopuolella. PTP vs ReyCara oli myös ihan mukava, mutta ei siitä jaksa raapustaa.

Divat ja WHC tuli skipattua ajanpuutteen takia joten toivottavasti näistä ei tullut suuria painiklassikkoja

Sitten, Teh Main Event of the Evening, Punk vs Big Hungry (idioottimainen nimi muuten) Ryback, h****tti sellissä. Noh, Rybackilta parit voimaliikkeet, Punkilta myöskin perustason suoritus, "Mitäs v*ttua" lopetus (jolla saattaa olla jotain tekemistä NOCin aikaisten tuomarimokien kanssa, who knows), sekä Ryback riehumassa sellin katolla. No eihän tästä mitään klassikkoa tullut.

Lisäplussaa selostukselle ja varsinkin JBL:lle, joka nöyryytti Colea minkä tahtoi. Eniveis, ihan kelpo tapahtuma muttei mitään must-see matseja, kuten odotettua..
ZSJ is God

Avatar
C2W
Viestit: 631
Liittynyt: Ma 02.08.2004 16:06
Paikkakunta: Kuopio

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja C2W » Ma 29.10.2012 19:53

Big Show vs. Sheamus oli selvästi illan paras koitos, huh mitä mättöä! White Noise Sheamukselta oli erittäin hieno, ja muutenkin erittäin pätevä ottelu yllättävällä ja hienolla lopetuksella. Ziggler varmaan voittanee vyön sitten Showlta, kunhan Sheamus jonkun ottelun päätteeksi teloo BS:n sopivaan kuntoon. Survivor Series?

Miz ja Kofi vastasivat illan toiseksi parhaasta matsista.

Ortonilla paloi taas hermot, tällä kertaa AdR:n kanssa. Taas taisi keskisormi vilahtaa botchailujen ohessa.

ME oli aika laimea, kuten myös lopetuskin. Hyvä vaan että Punk säilytti, mutta...määh.
"Your arms are just too short to box with God!"

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » Ma 29.10.2012 21:52

Tykkäsin main eventistä. Se tosin olisi ollut parempi steel cagena, mutta minkäs teet koska gimmickshow't. Tarina oli selkeä, eikä WWE edes yrittänyt saada Punkia yhtäkkiä näyttämään joltain supermieheltä, joka ottaa kaikkien muiden tavoin viikottaisissa turpaan Rybackilta, mutta sitten PPV:ssä kestää puoli tuntia HIAC:ssä. Ei, Punk pisti parastaan, kunnes oli häviämässä selvästi jo reilun kymmenen minuutin jälkeen, eikä olisi säilyttänyt ilman tuomarin jeesiä. Shellshock katolla oli komea spotti myös. Tästä on hyvä jatkaa, Survivor Seriesiin vaikka triple threat. TLC:stä tuleekin mielenkiintoinen kun Rocky odottaa Rumblessa.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ma 29.10.2012 22:11

Alberto Del Rio ja Randalf Orton vetivät mielestäni tommosen 3,75 tähden matsin paypervyyn alkuun. Hyvä tarina matsissa ja lopun paria kiusallista hetkeä huolimatta loistava suoritus molemmilta. Lopetus oli ehkä hieman teennäinen, mutta yllätti itseni, vaikka näitä "RKO out of fucking no where!!!!XDOMGWTF" tilanteita on nähty satakuuskytkuus. Orton voisi kääntyä heeliksi ja voittaa World Championshipin. Käännös voisi toimia niin, että Cena sanoo miehelle jotain ilkeää puoli huolimattomasti, joka voisi liittyä siihen, että Randy-poika ei ole ollut kovin relevantti pariin vuoteen. Orton suuttuu, kääntyy heeliksi, nappaa mestaruuden ja alkaa sitten kiusaamaan Cenaa. Tädääm meillä on arvokas WHC-mestaruus! 100% varmuudella ei tule tapahtumaan.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja Japeet » Ma 29.10.2012 22:38

Del Riolla ja Ortonilla ei kommunikaatio oikein pelannut. Muuten matsi oli ihan ok tasoinen, ja itseasiassa koko tapahtuma jätti hyvän maun suuhun, vaikka maksaa tästä en olisi halunnut. Cesaro on jees, tykkään Reyn ja Sin Caran maskien designistä, ja lopetus toimi. Tyhmä swervehän se oli, mutta onnistui saamaan minut kiinnostumaan tapahtumasta (vaikka sen verran pitää leijua että ennen matsin alkua huomioin Maddoxin tuomaroinnin, ja hetken mietin josko sillä on merkitystä. En kyllä silti olisi arvannut että näin.)

Avatar
eCiuj
Viestit: 2210
Liittynyt: Ti 04.10.2011 00:00
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja eCiuj » Ma 29.10.2012 23:14

Hell in a Cell katsottu ja tuli syötyä aivan liikaa.

Näin alkuun vähän kommentoin selostajia. Kolmikko JBL-JR-Cole on paperilla loistava: JBL hoitaa tarinankerronnan, JR selostaa ottelua play-by-play ja Cole "organisoi" esim. selostamalla taustatarinaa sekä heittämällä niitä "JR/JBL give your comments about ______" sinne tänne. Mutta isoin ongelma on se kuinka pihalla JBL on WWE:n asioista. Onko hän katsonut show'ta viimeiseen 2-3 vuoteen? Puhuu siitä kuinka Ricardo Rodriguezilla on oma kehäkuuluttaja, The Miz entinen World Heavyweight mestari ja diivat kamppalievat "Ladies Championshipista". Mutta nyt itse tapahtumaan.

+/- Del Rio vs. Orton. Pettymys. Feudi oli hyvin rakenneltu kaikkine Del Rion Orton-pilkkauksineen sekä jopa "odotin" tätä ottelua. Matsi itsessään petti. Ei mitenkään ihmeellinen ottelu ja botchailu pilasi tämän. Lopun RKO ei tätä pelastanut. Toivottavasti herrat matsaavat paremmin lähitulevaisuudessa.

- Cena-Vickie-AJ -kuvio ei hyvin yllättäen kiinnosta paskaakaan.

+ Team Hell No vs. Team Rhodes Scholars. Hyvin rakenneltu tag team divisioonan kuvio joka kruunautuu hyvään otteluun? Ollaanko matkattu ajassa 5-10 vuotta taaksepäin? Ei olla. Bryanin ja Kanen riitely iskettiin sopivaan kohtaan, ja juuri kuin Sandowin ja Rhodesin voitto näytti varmalta kävikin toisin. Hyvänä puolena se, että diskausvoiton jälkeen on odotettavissa lisää matseja herrojen välillä mutta miinuspuolena diskaus -- se on lähes aina yhtä laiskaa.

+ Miz vs. Kingston. Kyllä, Miz hävisi enkä jaksa rantata asiasta koska lähteestä luin että Miz lemppaa Kingstonin kaltaiset mid cardilaiset ja hyppää main eventtiin. Matsi oli ihan hyvä mutta se on mennyttä.

+/- Cesaro vs. Gabriel. Aina yhtä tylsää kun luvassa on improvisoitu ottelu. Vaikka tämä viime maanantain jälkeen näyttikin suoraan sanoen 90% varmalta olen silti pettynyt improvisaatio-otteluihin. Ihan hyvä matsi kaikesta huolimatta, mutta tämä taidettiin kuitenkin nähdä jo maanantaina ja joskus aikaisemminkin.

- Cara & Rey vs. Prime Time Players. Koko show'n heikoin ottelu. Ensinnäkin tämä oli aika pitkä (pidempi kuin Ryback vs. Punk), tässä ei ollut mitään panosta tai build-uppia sekä ottelu botchintäyteinen. Onneksi Caralle ei kuitenkaan käynyt pahemmin, jos jotain positiivista tästä pitää kaivaa.

+ Show vs. Sheamus. Ihme kyllä -- kuten täällä jo sanottiin -- show'n paras ottelu. Paperilla tätä pidettiin surkeana hävityksen kauhistuksena jota ei voisi edes lobotomian kokenut katsoa mutta toisin kävi. Vaikka ottelu oli pitkä, tämä kokoajan piti edes jonkinlaisen otteen katsojasta. Vielä kun lisäät todellisen yllätyslopun. Kaikki olettivat Cenamaista "altavastaajasta voittajaksi" nousua Sheamukselta, mutta hän hävisikin puhtaasti mestaruutensa 1-2-3. Onneksi Ziggleriä ei näkynyt.

- Layla vs. Eve vs. Kaitlyn. Meh. Toivottavasti paikalla olleet ehtivät käydä asioillaan sekä ostaa vähän lisää naposteltavaa, et missannut mitään.

+/- Punk vs. Ryback. Hyvin kaksijakoiset tunteet. Tämä ei mielestäni saavuttanut täyttä potentiaaliaan, muttei tämä ollut huono. Tylsä tämä Hell in a Cell -otteluksi oli, mutta jos häkin voisi unohtaa olisi tämä ollut pelkän plussan arvoinen (mutta silloin olisi ollut hankaluuksia pitää Punk pois karkumatkoiltaan ym.). Rybackin näytti ihan kelvolliselta painijalta kiitos Punkin. Mutta loppu oli vaisu screwjob josta molemmille oli haittaa. Punk vaihteeksi pakoili itselleen voiton, jolloin respect-puheesta ei tule loppua. Ja Ryback hävisi, eli mitä hänelle seuraavaksi. Lopun beatdown oli vähintä mitä pystyi odottamaan antikliimaksisen lopun jälkeen.

Ihme kyllä, tämä ei ollutkaan vuoden surkein PPV. Mm. Show vs. Sheamus yllätti hyvyydellään eikä tässä ollut yhtään hirvityksen kauhistusta. Ryback vs. Punkin loppu oli vain vähän vaisu, mutta jos WWE:n Creative onnistuu hyvin paikkaamaan tämä Raw'ssa ei tätä muistelemaan jäädä.
AAAWWWEEESSSOOOMMMEEE

Avatar
Wanhus
Viestit: 506
Liittynyt: To 02.11.2006 19:47

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja Wanhus » Ma 29.10.2012 23:29

Floppi PPV. Suuri osa meni kelaukseen. Orton vs Aburrido oli OK ja samaten tag-matsi. Pääottelu oli kuraa kuten arvata saattoi. Pidin kyllä silti tuosta Brad Maddox keissistä.

Tylsä tapahtuma eikä oikein mitään muistettavaa. Oikeastaan sitä odottaa kovempaa Rawia tänä yönä.
"If you combined Paul Heyman and Big E, you would have one full haircut"

Avatar
bookert
Viestit: 626
Liittynyt: Ke 19.11.2003 19:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja bookert » Ke 31.10.2012 06:04

Noniin jospa nopeat mietteet eilen toissayönä vahdatusta PPV:stä.

Orton vs. Del Rio oli nappivalinta openeriksi. Odotin tästä illan laadullisesti parasta ottelua ja sitähän se periaatteessa oli, mutta se ankaran kömpelö megabotchi vähän söi sekä semisti liian lyhyt aika nousta todella suureksi otteluksi. Näinpä illan otteluksi nousi sitten enemmän tai vähemmän yllättävä tapaus. Mutta toiseksi paras matsihan tämä täpärästi oli ja oikein sulavaa työskentelyä. Nyt kun tiedämme jo mitä miehet puuhaavat SurSerissä niin näkisin mielelläni vaikkapa jossain tulevassa RAWssa pitkän rematchin tästä. ***½

Hyvällä linjalla jatketaan kun firman lähes overeimmat jampat astuvat kehään kinastelemaan toistensa kanssa. Ja heitä vastassa koko ajan osakkeitaan tag-teamina nostavat Rhodes ja Sandow. Matsi ei ehkä ihan yltänyt kaikkeen potentiaaliinsa, mutta pidin siitä miten Bryan oli tässä suuremmassa roolissa ja tykitti hyvällä sykkeellä ollen ihan tulessa. Lopetus myös vähän söi matsin arvosanaa, mutta ihan järkiratkaisu periaatteessa. ***

Yleisö oli tähän mennessä ollut vielä ihan hyvin menossa mukana, mutta jostain syystä Mizin ja Kofin laadukkaat kehäotteet tappoivat crowdin. Ehkei ihan yhtä hyvä kuin heidän pitkä ottelunsa ME:ssä, mutta hyvin tässä pelattiin aikaisempien otteluiden tapahtumien kanssa ja counteerailtiin runsaasti. Diggailin paljon ja molemmat näyttivät hyvältä. ***+

Impromtu-matsit tekivät odotetun comebäckinsä! Eimutta ihan epäsarkastisesti voin todeta, että tässä PPV:ssä ei haitannut, koska yhdenkään matsin kohdalla ei tuntunut erityisen pahalta ajan puute ja nämä impromptut olivat ihan odotettavia ja tervetulleita. Tai no Cesaron matsin melkein olisin jättänyt pois kortista, koska tiesihän sen ettei tämä kyseinen ottelu yleisöä nappaa, mutta eipä tuokaan haitannut, koska meidän U.S.-mestari ansaitsee spottinsa ja ottelu oli viihdyttävää ja vauhdikasta menoa. Gabriel, tuo meidän tämän päivän Shelton Benjamin karisman puutteineen on viihdettä kehässä myöskin, joten pakko tykätä. **+

Olikos sitten se ReyCaran matsi. Okei, tästä olin innoissani, koska odotan molemmilta tiimeiltä paljon ja haluan heidät jokaiseen PPV-korttiin. Kyllähän tuo Cara jo tässä näytti paremmalta kuin yleensä, mutta seuraavassa RAW:ssa kaikki tuntui menevän nappiin. Ihan jees-suoritus vaikka Cara taas vähän aiheutti hämmennystä. **½

Illan suurin yllättäja olikin sitten Sheamus vs. Show, joka sai pidättämään hengitystä pariinkin otteeseen. Niin vain tuo kaikki matsia edeltänyt finisherhypetys teki tehtävänsä ja ottelussa korostettiin aivan mahtavasti sitä. Shown parhaita singlesmatseja ilman gimmickiä ehdottomasti. Ennen ottelua en todellakaan olisi voinut kuvitella sietäväni näkyä Big Showsta mestarina ENÄÄ vuonna 2012 kun miehestä on imetty jo kaikki irti ja hän on ollut väkipakolla ME:ssä pitkin vuotta tylsissä kuvioissa mm. Cenan kanssa. Tämän ottelun jälkeen tuo ei kuitenkaan ihan niin pahalta sitten tuntunutkaan. Nice job! Siltikin, keep this reign as short as possible! Ziggleeeer..****-

Naisten ottelu oli laadullisesti parhaita mitä olen vähään aikaan tuosta divarista nähnyt, mutta yleisön vähäinen kiinnostus toki söi. Silti, kiva ottelu. **

ME oli toki SE ottelu. Se ainoa, joka tätä tapahtumaa myi ja joka todella paljon etukäteen jännitti ja kiinnosti. Lähtökohdat olivat huikeat. Mestarina mies, jolla takana lähes vuoden pituinen mestaruuskausi eikä sitä sopisi vielä katkaista ennen kuin vuosi tulee täyteen. Vastassa mies, joka on dominoinut kaikkia vastustajiaan ja onkin tähän asti pysynyt voittamattomana. Ottelun laatukin oli itseasiassa reippaasti plussan puolella Punkin ollessa oma loistava itsensä ja Rybackin tehdessä kaikkensa lyödäkseen itsensä läpi ME-pelurina. Ihan hyvin tämän päivän standardeilla käytettiin myös häkkiä hyväksi kun ottaa vielä huomioon Rybackmaisen ottelun rakenteen ja pakollisen lyhyen pituuden. Sitten se swerve..Aijai kun olin onnellinen tuosta kierosta ratkaisusta, koska eihän tuolta meidän uudelta nousevalta tähdeltä voi heti katkaista siipiä antamalla Punkin voittaa puhtaasti kun taas en millään olisi halunnut nähdä Punkin eeppisen kauden katkaisua vielä tässä vaiheessa. Hienosti hoidettiin ja saatiinpa vielä pitkästä aikaa TopOfTheCellManouver!! Kyllähän tuo mielikuva päähän jää, vaikka matsi muuten oli rajoitteinen nousemaan muistettavaksi keissiksi. ***

Eli kokonaisuudessa laadukas PPV, josta kuitenkin puuttui taas sellainen todella kova ottelu, jota muistelee vielä parin vuoden päästä. Kuitenkaan YHTÄKÄÄN huonoa ottelua ei ollut, vaan kaikki viihdyttivät meikäläistä jossain määrin niin pakko diggailla.
Big Things Poppin, Little Things Stoppin

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja Saimou » To 01.11.2012 09:57

Eipä tästä enää näin myöhässä voi mitään oivaltavia havaintoja tehdä. Big Show vs. Sheamus MOTN josta valtava peukku etenkin Sheamukselle, on se vaan kova äijä. PPV kokonaisuutena oli sitä WWE:n perinteistä tasalaatua, ei mitenkään ihmeellistä mutta tasaisen varmaa.

Orton vs. Del Rio ***½ / ylitti odotukset
Hell No vs. Rhodes Scholars ***- / vastasi odotuksia
Kofi vs. Miz *** / vastasi odotuksia
Cesaro vs. Gabriel **½
ReyCara vs. PTP **½
Sheamus vs. Big Show ****- / ylitti odotukset
Eve vs. Layla vs. Kaitlyn ** / ylitti odotukset
CM Punk vs. Ryback ***+ / vastasi odotuksia

*** Sheamus
** Big Show
* Ryback

Katso: Sheamus vs. Show
Vältä: Ei mitään erityisen huonoa, mutta midcard ei ole mitenkään erityisen muistettavakaan

Avatar
Juge
Viestit: 739
Liittynyt: Su 11.05.2008 18:36
Paikkakunta: Suomusjärvi

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja Juge » La 03.11.2012 20:07

Kaikilla on meillä on omat mielipiteemme, mutta tuli huomattua eräs jännä seikka.

Kaikki tähän ketjuun kirjoittaneet ovat pitäneet Big Show vs. Sheamus -ottelua illan parhaana, kun omasta mielestäni se oli illan huonoin. Perustelut voitte käydä lukemassa PPV Ranking 2012 -ketjusta. Lyhyesti sanottuna matsi oli minusta aivan liian pitkä, tylsä ja siinä vedettiin Big Shown KO-punchin vaarallisuus vessanpöntöstä alas. En vain voinut ottaa ottelua enää vakavasti, kun 90% matsista turpaan ottanut Sheamus potkaisee ylös suorasta nyrkiniskusta, jonka voima on pari viikkoa sitten Smackdownissa tehdyn testin mukaan yli 2 kertaa kovempi kuin ammattinyrkkeiljiän.

Mutta meillä kaikilla on mielipiteemme, ja tavallaan vähän ymmärrän miksi pidätte sitä hyvänä otteluna. Toiset tykkää äidistä ja toiset tyttärestä.
“There’s a thin line between being a hero and being a memory.”

Avatar
Wanhus
Viestit: 506
Liittynyt: To 02.11.2006 19:47

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja Wanhus » Su 04.11.2012 14:07

Roskaahan tuo Show vs Sheamus oli myös tuon muun kakkendalin kanssa. Toisaalta en voi sietää Sheamusta, joten se vaikuttaa aika paljon mun mielipiteeseen.
"If you combined Paul Heyman and Big E, you would have one full haircut"

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja enska » Su 04.11.2012 15:27

Lopputaistelu oli kuuma, alkumatsi tosi tylsä. Jos ottelu olisi alkanut ryminällä ja ollut kestoltaan lyhyempi, se olisi helposti voinut olla erinomainen matsi (Big Show'n asteikolla). Tapaus tosin toimii täydellisenä esimerkkinä siitä, että Sheamus todella on parhaimmillaan painiessaan isompia vastustajia vastaan.

Ryback vs. Punk miellytti minua eniten. Suurena miinuksena tosin se, että arvasin swerven heti kun näin Brad Maddoxin toimivan ottelun tuomarina. Kuorishokki häkin katolla oli näyttävin WWE-spotti miesmuistiin.

Muutoin PPV oli surkea. Häiritsevin tekijä oli huono yleisö.

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Re: WWE Hell in a Cell 28.10.2012

Viesti Kirjoittaja Saimou » Su 04.11.2012 22:38

enska kirjoitti:Lopputaistelu oli kuuma, alkumatsi tosi tylsä. Jos ottelu olisi alkanut ryminällä ja ollut kestoltaan lyhyempi, se olisi helposti voinut olla erinomainen matsi (Big Show'n asteikolla). Tapaus tosin toimii täydellisenä esimerkkinä siitä, että Sheamus todella on parhaimmillaan painiessaan isompia vastustajia vastaan.
Itse taas tykkäsin tosi paljon klassisesta tarinasta, jossa urhea sankari otti lohduttomasti turpaansa, mutta palasi aina taistelemaan voitosta. Sheamus on jotenkin todella erinomainen kertomaan tätä tarinaa, vaikka iso mies onkin - en hyppinyt ennen ottelua riemusta, mutta mitä pidemmälle mentiin, sitä enemmän innostuin taistelua rakastavan juntin valtavasta haasteesta. Samanlaisia viboja tuli aikanaan siitä jostain Mark Henry -matsista (johon varmaan sinäkin viittasit), mutta samaten Extreme Rulesin ottelusta Bryania vastaan, jossa vastustaja ei ollut suurempi, mutta teknisesti ylivertainen. Lyhyemmässä rykäisyssä ei olisi välttämättä ehtinyt syntynyt sitä suuren taiston tuntua, joten ottelu oli sopivan mittainen.

Vastaa Viestiin