http://www.fightclubfinland.fi/index.php?news=433&all=0
LOL!
Oli kyllä ihan messevä eventti. Hengasin Whatin kanssa ja näin ohimennen ovella Coca-Colan ja Nallekarhun. Muitakin ilmeisesti oli, mutta enpä tunnistanut. Pitänee seuraavassa Helsinki-tapahtumassa (Talvisota, kuulemma) ihan oikeasti sopia ennalta tapaamispaikkaa tai edesvaihtaa tuntomerkkejä.
Tuolla oli siis kuusi ottelua joista neljä ennen väliaikaa. Naisten matsi oli ensin ja toimi ihan hyvänä openerina, vaikka ei nyt sinällään mikään kamalan ihmeellinen ollutkaan. Aurora vei likaisin keinoin. Lopussa true bitch kutsui kehään FCF:n uusimman naispainijaharjoittelijan, joka on aika usein myynyt lippujakin Taisteluklubi Suomen tapahtumissa. Aurora promosi (shoottasi?!?!?!? ;D), kuinka harjoittelijalla ei ole mitään asiaa kehään ja kuinka tällä paistavat luut läpi. Tämän jälkeen entinen naismestari tuhosi tämän tytön.

Ihan hyvä, että rosteri kasvaa!
Seuraavaksi olivat vuorossa Dr. No ja Kage Manguro (noinko se tosiaan kirjoitetaan?). Äijät pistivät ihan kohtalaisen myllyn pystyyn. Kage Mangurokos se oli, kun täräytti muutaman nätin saksalaissuplexin ja loppuun vielä Jackhammerin, jota Whatkin yltyi kehumaan perin siistiksi manööveriksi (ei noilla sanoilla tosin... sentään).
Sitten oli vuorossa tag-ottelu El Excentrico & Oselotti vs. Hector Le Chef & Jean Sensation... paitsi että sattumusten vuoksi ottelu oli muutettu. Oletan, että tämä johtui Jean Sensationin mahdollisesta syysflunssassa: Oselotti kuitenkin kannusti 'Tricon kulmassa. Ottelu oli ihan pätskyä toimintaa. Virve Rostin musiikilla sisään tullut (en pilaile!) Hector pelasi aika likaista peliä ja taisi lämästä kerran munaskuillekin. Oselotti koitti avustaa, mutta vahingoittikin vahingossa tag-pariaan. Tuomarin laskettua 1-2-3 alkoi eksentrinen Elli riehumaan. "I was just trying to help", kuului Oselotti sanovan vähän ennen kuin potku pamahti päähän. Heel-turn~!!
Nyt oli show'n luchailut luchailtu. Tähän asti nähdyistä painijoistahan 4/7 oli otellut maski päässä, millä nyt ei sinänsä toki ole mitään väliä. On varmaan etenkin aloittelijoille helpompaa esiintyä ensin naamarin takaa.
Hey, hey, you, you! Nyt selvisi, miksi Drew McIntyrea ei ole hetkeen nähty WWE:ssä suuressa roolissa: tämä otteli Suomessa Jessica Lovea vastaan. Tyyliään muuttanut Ibo Ten veti piparipimun kanssa erittäin hyvän ottelun! Nähtiin voimakkaita liikkeitä ja lennokasta taistelua. Ibo pisti pari h**vetin stiffin näköistä muuvia Jessicalle, ja yleisö vastasi "Ai s****na!" -chantillä, jonka päätteeksi itseään keräilevä Jessica totesi naisellisella äänellään "Ai s****na!"

Pakko sanoa, että markitan kyllä näistä kavereista kumpaistakin. Ottelu päättyikin sitten aivan ennen kuulumattoman järkyttävään spottiin! Self-proclaimed Viimeinen toivo ja entinen Jesse The Kid(d?) kiikkuivat melko kauan kehäköysien toisella puolen, mutta lopulta Ibo vetäisi vertikaalisen suplexin alas laminaattilattialle.
MITÄ HELVETTIÄ?!!??!? Holy shit, holy shit, holy shit! Yleisö mylvi tuomarin laskiessa kymmeneen. Ding ding, ukot (let's face the facts here, okay?) ulos tuomareiden avustuksella ja väliajalle!
Kun tulin vessasta, kuulin Ruotsin tämän vuoden Euroviisun, Eric Saaden Popularin, pauhaavan salissa. Markitin, mutta en edes tajunnut kyseessä olleen Kristian Kurjen entrance. Kurki veti ratkiriemukkaat tanssitkin päälle. Ei helevetti, että osaa olla karismaattinen kaveri!
Vasta kehäkuulutuksessa tajusimme Whatin kanssa, että tämä vastustaja, dick-to-go, oli paininut WWF:n ja ECW:n puolellakin. Pieni japanilainen. Japanissa merkitsevät vain taidot, eivät kokosuhteet ja mikkityöskentely, tiesi What sanoa.
Kurki... Kurki, Kurki, Kurki! Mahtava mies. Kerrassaan upea. Täysi paketti. On näköä, kokoa, karismaa, huumoriarvoa, liikearsenaalia ja vaikka ja mitä. Tästä miehestä huokuu supertähteys. Hei, jos Borga oli päästä mestariksi, niin eiköhän Kurjesta tehdä WWE Hall of Famer, moninkertainen maailmanmestari, Undertakerin putken katkaisija sekä uusi COO! Ja tässä ei siis ollut tarkoitus haukkua Halmeen saavutuksia, vaan ylistää tätä nuorta lintumiestä.
Ottelu japskiveteraanin kanssa oli erittäin hyvä. Selvä MOTN (Match of the Night, n00bs). Kovasti teki mieli huutaa Kristianin nimeä, mutta Kyrvällehän tuossa täytyi hurrata face-/heel-asetelmien vuoksi.

Kyllähän pikku japanilainenkin teki ottelussa muun muassa pari sentonia. Kenties skenen kasvaessa saamme vielä jonain päivänä näitä yleisön jakavia "Let's go Cena / Cena sucks!" -tyylin huutokonsertteja.

Kurki hankki diskauksen lyömällä Dickiä paperisella Wilmalta haetulla kolikkokolumnilla, joka repeytyi niin, että lantit lentelivät.
HEI! Ei se vielä loppunut. Kehään ryntäsivät Roobertti, Jani "Kimi Räikkönen" Järvinen sekä FinHammer, jotka pistelivät pienet beat-downit Wilman avittamalle Karisman kapulle (geddit?). Robert hakkui harakkaa, joka oli jokunen tapahtuma sitten pelannut face-kolmikon pihalle firmasta. Entinen tuomari uhkasi tekevänsä run-inejä niin kauan, että asiaan tulee muutosta. Wilma lupasi antaa Robertille yhden mahdollisuuden:
sinun painijasi minun painijaani vastaan ensi kerralla, kun FCF saapuu Helsinkiin Talvisotaan. FCF on Wilman sanojen mukaan lähellä konkurssia (what?!) Robertin vuoksi (the hell?!) ja panokseksi pistettiin lopulta Wilman GM-paikka! Meikä ainakin on Talvisodassa mukana. Eikös se ole vähän niin kuin kansalaisvelvollisuus muutenkin...?
Vimosena estraadille laukkasivat Johnny McMetal ja Vladimir Petrov sekä face-turnin aikojen saatossa tehnyt Beauty and the Beast, Valentine ystävänsä, FCF:n mestarin Häijy-Heimo Ukonselän seuraamana. Ottelu oli lähinnä mehustelua miesten overiudella; ei tästä oikein paljon jälkipolville jäänyt. Sympaattinen Vallu otti turpaan alusta viime metreille saakka, kunnes hot-tag pelasti ja Ukonselkä junttasi härän voimillaan venäläisjätin väkevästi kanveesiin pumppukädensijamäiskäyksellä. Melkoinen temppu.
Katkera Saint mojautti Ukonselkää vyöllä kupoliin, minkä seurauksena Valentine syöksyi paikalle tuolia ilmassa heiluttaen. Heel-duolle tuli niin kova kiire, että he jyräsivät alleen erään vieressämme seisoneen fanin, joka lensi mukkelis makkelis maahan. Eipä läväreillä naamansa täyttänyt hemmo tästä näyttänyt pahastuneen, vaan ilmeestä näki, että hänestä oli hienoa päästä mukaan show'hun.
Siinä siis meikämandoliinin raportti, jonka kirjoittamiseen kului jokunen tovi. Tapahtuma oli ylempää keskitasoa. Kouluarvosanana antaisin ehkä 8+ tai 8½. Maukkainta kermaa oli ehdottomasti Ibon ja Jessican ottelu huikealla spotilla sekä Kurjen ja Dick Togon matsi, jossa Kurki näytti jälleen, mistä, öö, Kurki pissii.
Over and out. Kiitos ja anteeksi. Insert_your_own_cliche_here.