TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Vastaa Viestiin
Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja enska » Ma 25.07.2011 12:22

Kuva

TNA World Heavyweight Championship
Kurt Angle vs. Sting (c)

TNA World Tag Team Championship
Mexican America vs. Beer Money (c)

TNA Women's Knockout Championship
Winter vs. Mickie James (c)

TNA X-Division Championship – Triple Threat Match
Austin Aries vs. Alex Shelley vs. Brian Kendrick (c)

6-Man Tag Team Match
Fortune (AJ Styles, Christopher Daniels & Kazarian) vs. Immortal (Abyss, Gunner & Scott Steiner)

Bound for Glory Series Match
Rob Van Dam vs. Crimson

Bound for Glory Series Match
"The Pope" D'Angelo Dinero vs. Devon

Singles Match
Bully Ray vs. Mr. Anderson


Yllä tämänhetkinen kortti. (Lähteenä käytin Wikipediaa.)

Jokainen kyseisistä otteluista kuuluu vielä tällä hetkellä tavallisiin matseihin, eli yksikään niistä ei ole hardcoreottelu. Hardcore on kuitenkin (käsittääkseni) PPV:n teema, joten voipi olla, että matsit saavat tulevissa Impacteissa pienoista hienosäätöä.

Keskustelkaa, tapelkaa, väitelkää jne.

EDIT: Uudet Bound for Glory Series -ottelut lisätty korttiin.

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja enska » La 06.08.2011 22:38

Jäbät hei, PPV on huomenna! En tosin ihmettele ollenkaan sitä, ettei kukaan ole kommentoinut tähän topikkiin mitään, sillä Hardcore Justice tuntuu varsin härskiltä väli-PPV:ltä.

Olen Saimoun kanssa samaa mieltä siitä, että Bound for Glory -sarjan ottelut tuntuvat fillereiltä, jotka kuuluisivat ennemmin ilmaiseen kuin maksulliseen lähetykseen. Kummassakin ottelussa on kaikesta huolimatta edes jotain hyvää: RVD:n ja Crimsonin taisto on sarjan johdossa olevien painijoiden välinen vääntö pistepörssin kuninkuudesta ja sen voittajaa on melko vaikeata veikata (mahtaakohan Crimsonin voittoputki katketa ihan vielä), ja Devonin ja Paavin juonikuvio on niin ihmeellinen, että palan halusta tietää, mitä käsikirjoittajat oikein hautovat likaisissa mielissään. En kyllä käsitä sitä, miksi puolikuollutta Devonia on pakko pushata vielä 2010-luvulla (ja vieläpä yksilöpainijana), ja senpä vuoksi toivon, että Dinero vie voiton.

Analysoin otteluja hieman absurdissa järjestyksessä, mutta tokkopa sen on väliä. Maailmanmestaruusmatsi ei kiinnosta. Stingin ja Anglen ottelut olivat aikaisemminkin varsin tönkköä katseltavaa (lukuun ottamatta miekkosten Bound for Glory -matsia, joka oli ihan ok), joten miksi ihmeessä uskoisin Anglea, kun hän väittää ottelevansa Stingin kanssa nyt – kaksi vuotta ajassa eteenpäin – unohtumattoman klassikkokertomuksen? Vihaan Stingin uutta gimmickiä, joten siitä lisää miinusta. Tämän ennakkoon fiaskolta haiskahtavan vaihtoehdon sijaan olisin nähnyt paljon mieluummin Anglen ja Andersonin välisen väännön.

Mexican America tuntuu jotenkin väkisin väännetyltä, eikä moinen juuri iske minuun. Vielä vähemmän minuun iskee se, että Roode ja Storm taitavat hävitä vyönsä. Buu. Myös Bully Ray – Mr. Anderson -matsille peukkua alas, sillä ei vain yksinkertaisesti kiinnosta. Kuuden äijän joukkuerähinääkään ei voi erityisemmin ylistää, koska Immortalin tiimi on aivan syvältä ja koko kohtaaminen tuntuu Bound for Glory -sarjan matsien tavoin ennemmin Impactiin kuin PPV:hen kuuluvalta kamalta. Winterin ja Mickie Jamesin ottelu on ihan positiivinen veto, koska uskon, että näillä naikkosilla on rahkeita hyvään matsiin.

Illan ainut selkeä tähti on Austin Ariesin, Alex Shelleyn ja Brian Kendrickin välinen matsi X-divisioonan mestaruudesta. Toivon, että Aries voittaa ja että seuraavassa PPV:ssä taikka sitten Bound for Gloryssa nähtäisiin se suuremman luokan kaksintaistelu, jossa Aries ja Shelley ottaisivat toisistaan mittaa.

Annetaan ennakko-odotusarvosanaksi 2/10. Ei voi mitään.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 06.08.2011 23:28

Suhtkoht negatiivinen postaus Enskalta, mutta linjaltani olen joissain asioissa hyvin samaa mieltä. MEX on p**ka joukkue ja Bound For Glory Seriesin matsit eivät kuulu PPV:hen, jos ei ole kyseessä finaaliottelut. Lisäksi Fortunen ja Immortalin feudi ja heidän keskiset matsit alkavat olla jo aika nähty juttu. Mutta otetaan nyt se perinteinen matsi matsilta syventyminen, värjään myös voittajatoiveeni.

TNA World Heavyweight Championship
Kurt Angle vs. Sting (c)

- Anglen voitto olisi enemmän kuin toivottu TNA:n kannalta ja Sting voisi vihdoin ja viimein keskittyä Hoganiin ja Bischoffiin. Jokin käänne voisi jo vähitellen tapahtua tässä feudissa, jotta se pysyisi mielenkiintoisena. Toisin kuin Enska, itse pidän Stingin uudesta gimmickistä, mutta toivon, että hän jättää sen sivuseikaksi tässä ottelussa, kuten teki viime IW:n loppupromossaan. Mahdollisuudet ovat varmaan semmoseen ***½ tähden otteluun ja jopa himpun verran kovempaan riippuen siitä kuinka huippukunnossa se Angle on ja kuinka hyvin matsi on bookattu. Puhdas voitto Anglelle KIITOS!

TNA World Tag Team Championship
Mexican America vs. Beer Money (c)

- Sanoin ylempänä, että MEX on p**ka joukkue ja se sitä myös on. Pidän Herkusta, varsinki tag ottelijana, mutta tämä joukkue tuntuu vain huonolta LAX yritelmältä. Anarquei vai miten se kirjotetaan, ei ole Homicide. Sarita ja Rosita eivät tee stablesta yhtään parempaa, no vähän. Toivon heidän voittoa kuitenki yksinkertaisesta syystä, haluan Rooden single uralle! Storm voisi keksiä jostain itselle uuden tag partnerin, vaikka MattiMahamies kelpaisi minulle, jos miesten kemiat toimisi keskinään ja Hardy ei ole taas lihottanu itseään. Matsista voi odottaa parhaimmillaan kolmen tähden kamppailua, jos ottelu on bookattu hyvin ja BeaMani on liekeissä.

TNA Women's Knockout Championship
Winter vs. Mickie James (c)

- Naisten divaria en kummemmin seuraa muodin lisäksi. Tämä kuitenki voisi kiinnostaa semisti, koska jotenki oudollalailla tykkään Winteristä. Naisen potentiaali jäi kyllä WWE:ssä täysin käyttämättä, kuten myös hänen veljensä. Missäs Paul nykyään menee?

TNA X-Division Championship – Triple Threat Match
Austin Aries vs. Alex Shelley vs. Brian Kendrick (c)

- MOTN aivan varmasti. Ariesin voittoa toivon jokseeni, mutta kuka tahansa muukin kelpaa erinomaisesti. Jos tälle ottelulle aikaa annetaan kunnolla, niin mahkut ovat mihin vain. Luulisi kavereiden olevan muutenki motivoituneita pistämään parhaan mahdollisen esityksen ja toivottavasti se myös näkyy. Paineita ainaki on.

6-Man Tag Team Match
Fortune (AJ Styles, Christopher Daniels & Kazarian) vs. Immortal (Abyss, Gunner & Scott Steiner)

- Enska tyrmäsi heel joukkueen, mutta minä en. Abyss on aikamoinen paskasäkki mielestäni, mutta toisaalta se kirja gimmick oli hyvä, mutta siitä ei ole enää näkyny Destination X:n jälkeen pilkahdustakaan. Steiner yllättää aina välillä ja oli Impactissa nähdyssä joukkueottelussa hyvässä vedossa. Gunner on minusta erittäin lupaava. Ensin en pitänyt hänestä turvamiehenä yhtään, mutta sen jälkeen on kyllä nostanut osakkeensa minun silmissä taivaaseen. Feissijoukkueesta ei ole sen kummempaa sanottavaa, eikä siitä varmaan edes tarvi mitään sanoa. Semmoseen kolmeen ja puoleen on tsäänsit varmaa parhaillaan.

Bound for Glory Series Match
Rob Van Dam vs. Crimson

- Nyt päästään sitten näihin BFG Seriesin otteluihin, jotka tosin ei olisi kuuluneet PPV:hen. Toisaalta onhan se kiva, että joku yrittää Crimsonin putken katkaista, jonka tapahtumista en toivo vielä. Crimson on itselle osoittanut olevansa keskiverto isomies, joka pystyy jopa erinomaisiin suorituksiin päivästä riippuen. Kehittymisen varaa löytyy, mutta eiköhän sitä myös tapahdu ajan myötä, mutta pirun lupaava kaveri tämä mielestäni on. RVD on hiukan piristynyt viime aikoina, kun ei ole tittelin perässä pyörinyt. BFG:ssä miehen ei tarvitsisi sen perään lähteä vieläkään. Matsi Jeffiä vastaan olisi ihan hyvä BFG:ssä, tosin en tiedä mikä huumehörhön tilanne tällä hetkellä on. Tällä matsilla kuitenki mahkut siihen kolmeen, kolmeen ja puoleen tähteen.

Bound for Glory Series Match
"The Pope" D'Angelo Dinero vs. Devon

- Dinero oli niin lupaava kaveri viime vuonna, jotta toivon että mies saisi taas jotain kunnollista pushia. Devon on hyvässä kunnossa nykyään, mutta ei hän singles toimintaan kuuluisi. Ei oikein nappaa tää matsi sitten yhtään ja koko kuvio aika arseesta ja talentin hukkaan heittämistä.

Singles Match
Bully Ray vs. Mr. Anderson


- Enskalla ei tämä tuntunut kiinnostavan, minulla kiinnostaa. Hienosti rakennettu kuvio lyhyessä ajassa, mutta jotain pientä panostahan tämä kaipaisi. Bully on ilmeisesti ollut Immortalin johdossa, kun Hogan ja Bischoff ei ole paikalla, mitä jos tähän pistettäisiin tuo johtajuus panokseksi? Se olisi ihan hjyvä idea mielestäni. Ei tästä mitään unelma matsia tule, mutta jos ennen matsia nähtäisiin promotusta, nii kelepais. Kolmeen tähteen mahkut.


Saimoun sen jo sanoi, Enska sen jo sanoi, väliPPV tämä on niin vahvasti kuin voi olla. PPV:n nimen mukaisesti otteluista voitaisiin tehdä HC-matseja mielestäni tai no ainakin joistain noista. Järkevämpää mielestäni olisi ollut vain "CORE" tekstin poistaminen nimestä, mutta saa nyt nähdä. Ray - Anderson ainaki kaipais vähän HC:ta, ehkä tuo Fortune - Immortal matsikin. Jotku muutkin matsit voisivat jonkinmoisen stipulaation ottaa kantaakseen. VäliPPV.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Panu5
Viestit: 1059
Liittynyt: Ke 12.10.2005 14:56
Viesti:

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Panu5 » Su 07.08.2011 23:51

Aloitetaan ihan perusasioista eli PPV:n nimestä joka lupailee mukavaa HC-mättöä ja väkisinkin muistuu mieleen viime vuotinen ECW:läisten epävirallinen kokoontuminen. Nyt cardissa ei ole mitään erikoisotteluita ollenkaan. Ilmeisesti TNA haluaa pitää tämän nimen enemmänkin sanaleikkinä kuin PPV:n konseptista kertovana seikkana.

Card muistuttaa muutenkin enemmän pidennettyä Impact Wrestling-jaksoa kuin kovatasoista PPV:tä Sting vs. Anglea lukuunottamatta, joka kyllä sopisi lähes kaikkialle. Tämä jäi vain ilkeästi tuon Destination X-spottifestin ja vuoden suurimman tapahtuman Bound For Gloryn väliin. No Surrenderistakin odotettavissa samaa kamaa eikä äkisti laimentuneet juonikuviotkaan paljoa lohduta.

Ai niin, ja Impact Wrestling päivittelee myös FB-sivuilleen tavaraa. Tapahtumassa nähdään myös Tara & Miss Tessmacher vs. Rosita & Sarita naisten tag-mestaruuksista. Ottelu on peräti yhdeksäs ottelu mikä tietyllä lailla masentaa, koska ei tarvitse olla mikään meedio tietääkseen että ainakin molemmat naistenottelut mahtuvat kestoltaan vartin sisään, X-Divarin Triple Threat on vartin uskomatonta tykitystä ja Main Eventille varataan se pakollinen 35 minuuttia valmisteluineen kaikkineen. Tämä ei sinänsä masenna niinkään, mutta kun otteluita on vielä viisi muuta ja nekin vaativat kyllä vähintään 10 minuuttia selvitäkseen edes arvosteluasteikon alimmille pykälille. IW:n FB-sivuilla kerrotaan myös illan avaava ottelu, joka on
Spoiler: näytä
X-Divisioonan mestaruudesta käytävä Triple Threat
, joten hienosti ainakin alkaa. Pistin spoilereihin, jos joku haluaa ehdottomasti pysyä tietämättömyydessä myös ottelujärjestyksen suhteen.

Katsottava tämä on, sillä joskus myös TNA saattaa yllättää aivan "against all odds".

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ma 08.08.2011 01:25

^ TNA:lla on kyllä ihan hemmetinmoinen ongelma vissiin olla ylibookkaamatta PPV:tä. PPV joka jo valmiiksi sisälsi turhia fillereitä saa vielä yhden fillerin lisää, jotta kaikki matsit varmasti saisivat vähän aikaan. Ärsyttää, jos tuota aikaa nyt leikataan Shelley/Aries/Kendrick kohtaamisesta. Anglelta ja Stingeriltä turha odottaa mitään 35 minuutin kamppailua, vaikka siihen laskettaisiin valmistautumiset. 20 minuuttia itse matsiin ja viis minuuttia valmisteluille kuulostaa mielestäni realistisemmalta, sillä ei Sting paljon tuota pidempää matsia jaksa vetää. 8 matsia kortissa on jo ehdottomasti paljon, mutta 9 on jo aivan liikaa. Turhaa ylibookkamista. No ainaski Tissimarkkeri on hotti, mutta olisivat vaikka ens IW:ssä tuon hoitaneet alta pois.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Saimou » Ma 08.08.2011 14:27

Hardcoreless Justice katsottu. Kerrankin PPV, joka ei yllättänyt suuntaan eikä toiseen - se oli juurikin niin tympeä kuin odottaa saattoi.

Miksi Ariesin tusinarenkutus vaihdettiin toiseen jo pari viikkoa sitten? Siitä edellisestä äijän sentään tunnisti vanhasta muistista, tuo uusi ei herätä mitään tunteita. Ymmärrän kyllä musiikin vaihtamisen jos sattuu vaikka saamaan oikean biisin Dale Oliverin "nerokkaan" jinglen sijaan, mutta tuossa ei ole mitään järkeä...

...Ja entäs Brian Kendrick sitten?! Edellinen theme oli outo, mutta oli jo tullut osaksi hahmoa ja sillä tavoin oli over. Tämä uusi taas... palasinko ajassa taaksepäin vuoteen 2004, ja johonkin random 20-miehen gauntletiin jonka osallistujista 18 on jobbereita? Varmasti on ollut tuo theme jollain mikeybattsilla tai sonnysiakilla aiemmin. Pieniä asioita, mutta PPV lähti heti käyntiin väärillä fiiliksillä.

Impact Zonen apinalaumalla olen yleensä tarkoittanut matalaäänisiä ihmisapinoita (engl. 'apes'), ts. gorilloja ja orankeja. Openerissa äänessä sen sijaan olivat makityyppiset pienemmät apinat (engl. 'monkeys'). Inbred Zone syttyy yleensä liikaakin näistä x-väännöistä, mutta nyt yleisön suuri massa oli hiiren hiljaa, joidenkin random-naisten kiljuessa vähää väliä ilman mitään järkeä. Tämä yhdistettynä musiikkiranttiin, ja oli heti shown alkuun sellainen mizmäinen "Really?"-fiilis.

3-Way oli ennakkoon koko kortin kiinnostavin matsi, eikä sen jälkeen oikein jaksanut edes keskittyä showhun, kun ei ollut mitään mitä odottaa. Itse ottelu oli ihan ok, mutta olisin odottanut enemmän. Oli myös typerää, kun Kendrick myi jaloilleen tehtyä vahinkoa feilailemalla Sliced Breadeja, mutta selostajat eivät tätä huomioineet millään tavalla, ja sitten näyttikin vain siltä kuin Kendrick olisi botchaillut. Singles-teaserit Impacteissa olivat parempia, toivottavasti siis myös tuleva Aries vs. Kendrick toimittaa paremmin. Peukut pystyssä myös sen suhteen, ettei Shelley nyt vain olisi loukkaantunut ottelussa.

Loppu-PPV (miinus pääottelu) olikin sellaista yhdentekevää harmaata massaa. Kehätoiminnaltaan ihan menevää, mutta totaalisen tunteitaherättämätöntä. Jos sitä vaikka pistäisi ranskalaisin viivoin kaiken mitä äkkiseltään tulee mieleen...

- Miksiköhän oltiin palattu punaiseen TNA-teemaan? DX:ssä sen vielä ymmärsi sillä, etteivät olisi vaivautuneet tekemään sinistä teemaa kuusikulmaiselle kehälle yhden illan vuoksi, mutta tämä oli jo hämäävää... Se sponsorin mainoskin oli punainen niin piti palata vanhaan lookkiin?

- Morgan selostamassa BfG-sarjan otteluita on hyvä tapa pitää äijä ruudussa ja katsojien mielissä loukkaantumisen ajan.

- Pope vs. Devon ei "yllättäen" saanut mitään kunnon lopetusta. Enkä yhtään ihmettelisi vaikka koko kuvio jätettäisiin tähän. Nähtävästi finisherin tekemistä ja sen jälkeistä selätystä tehokkaampaa on olla tekemättä finisheriä, ja siihen päälle hoitaa homma kotiin roll-upilla kun toinen on ihan shokissa.

- Earl Hebner saatiin taas näyttämään yhdeltä maailman hölmöimmistä ihmisistä. Mickie James dominoi Winteriä miten tykkää, Hebner katsoo muualle, hänen takaansa kuuluu kauheaa mekkalaa ja kun hän kääntyy takaisin James on ihan pihalla. Mitä tuomari tuossa ajattelee toisen naisen luimistellessa kehän laidalla: että James vain liukastui näkymättömään banaaninkuoreen ja on siksi nyt lähes tajuton?

- Winterillä täytyy olla vähintään rautahuulet, kun hänen sylkemänsä mönjä kerran poltti Jamesin naamaa niin pahoin.

- RVD vs. Crimson oli jopa ihan ok, mutta jotenkin Crimsonin otteluista puuttuu edelleen flow kokonaan, ja ne ovatkin kuin pikasähkeitä rönsyilevän proosan sijaan. "Liike. Piste. Toinen liike. Piste. Minuun kohdistuva liike. Piste. jne."

- Miksi Jerry Lynnin piti mennä vahtimaan RVD:n selustaa, onko Crimson paljonkin luottanut otteluissaan ulkopuoliseen apuun? Lynnin olisi myös kannattanut tutustua BfG Seriesin sääntökirjaan ennen kuin meni sekaantumaan, mutta toisaalta TNA-veteraanina ymmärrän Lynniä, kun eivät ne säännöt ole ennenkään maailman yksiselitteisimpiä ja järkevimpiä olleet.

- Abyssin kannattaisi kysellä, jos vaikkapa rahavaikeuksissa oleva Ric Flair myisi Hall of Fame -sormuksensa hänelle sopuhintaan. Saisi supervoimat takaisin.

- Beer Moneyn voitto ilahdutti.

- Otteluissa oli keskimäärin häiritsevän paljon botcheja. Painijoistakin tuntui että piti lähteä vetämään vasemmalla kädellä puolivillaisia, totaalisen epäkiinnostavia matseja?

- Ray vs. Anderson oli ihan ok brawl.

Sitten se main event. Selvästi siitä yritettiin rakentaa isoa ottelua, ja täytyy myöntää, että kun lopussa alettiin finishereitä varastamaan alkoi se myös toimia odotettua paremmin. Taas kerran yleisö näytti mahtinsa, kun Stingin finisher Scorpion Deathdrop - siis ottelun usein päättävä liike - pamahti, ja katsojat katselivat haukotellen jonnekin muualle kuin kehään. Yrittikö muuten Sting oikein painottaa kypsää ikäänsä pukeutumalla vaarimaisen harmaisiin trikoisiin? No joka tapauksessa matsi oli jopa yllättävän ok, kunnes tuli perus-ref-bump ja Hogan/Bischoff kehään tuolin kanssa. KUINKA MONTA KERTAA TÄMÄ SAMA KUVIO VOIDAAN OIKEASTI TUON KAKSIKON MIELESTÄ KÄYTTÄÄ NIIN ETTÄ EDES YHTÄ IHMISTÄ KIINNOSTAISI? No, nähtävästi ainakin kahden ihmisen mielestä tämä on aivan kuninkaallinen ja paras mahdollinen tapa ratkaista maailmanmestaruusottelu. TNA:n tuomarit voisivat myös mennä jonnekin koulutukseen, jossa heitä opetettaisiin liikkumaan kehässä niin, etteivät aina "sattumoisin" tunge itseään painijoiden syliin kesken ottelun. Minä kun pidin vanhoja tuomareiden hipaisukuolemia typerinä, mutta tämä väkisin itsensä liikkeiden alle tunkeminen vasta hölmöä onkin.

Niin tosiaan ottelu sitten loppui siihen että Angle tempaisi Stingiä tuolilla selkään ja vei voiton. Miksi ihmeessä Angle teki niin? Tämä oli nyt oikein viimeisen päälle "Höhöhöö, teemme uskomattoman shokeeraavan lopetuksen, kukaan ei ikinä odottaisi tuollaista Anglelta." No ei kai, kun ei siinä ole Anglen rooli huomioon ottaen yhtään mitään järkeä. Mielenkiintoista myös, että vyö pistetään Anglelle nyt, kun hänen aikansa pitäisi kulua enenevissä määrin olympialaisiin treenaamiseen... No, sentään Bound for Gloryyn pitäisi saada takuuvarmasti vähintään kelvollinen ME jos ja kun Angle painii siinä. Hetkonen, tämähän tarkoittaisi sitä, että BfG-sarjan voitto voitaisiin nyt pedata jollekulle kehässä heikommallekin kaverille... Ei kai se Crimsonin voittamattomuusputki nyt oikeasti jatku tuonne asti, eihän? Olisi muuten melkoisen shokeeraavaa, jos kärkinelikko jäisi tämänhetkisen mukaiseksi Crimsoniksi, Stormiksi, Devoniksi ja Gunneriksi (+Ray + Roode samoilla pojoilla).

Melkoinen tasonnotkahdus Destination X:ään verrattuna, mutta tuskinpa kukaan mitään muuta odottikaan. Niin, ja eihän sillä nyt muutenkaan niin väliä ole, kun pysyttiin PPV:n teemassa, ja nähtiin jopa yksi rikkoutunut pöytä ja yksi tuolinisku! Voisivat lopettaa nämä kuukausittaiset PPV:t kokonaan ja korvata erikois-tv-jaksoilla, jos ei oikeasti mitään uskoa tai tahtoa keskittyä tähän nykyiseen systeemiin ole.

Kuva

Avatar
Static
Viestit: 520
Liittynyt: La 13.12.2008 23:39
Paikkakunta: Järvenpää

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Static » Ma 08.08.2011 14:30

Katsastin. Olihan tämä tapahtuma varsin hyvää unilääkettä joissain kohdissa, mutta kyllä olin silti jollain asteella positiivisesti yllättynyt. Pienet viserrykset.

X-Division -mestaruusmatsi polkaisi sitten illan käyntiin. Tämä oli oikeastaan ainut matsi jota odotin, ja jolle olin asettanut edes jotain odotuksia. Ne kyllä lunastettiin. Oikein maukas openeri, kun aikaakin oli siunattu ihan hyvin. Voittajalla ei oikeastaan ollut mitään väliä, sillä pidän jokaisesta hepusta, jotka tässä matsissa olivat osallisina. Kendrick oli sitten saanut uuden funkahtavan themen. Hilpeähköä. Uudet säkkihousutkin olivat jalassa. Ei ollu enää Half Naked. Matsissa yritetty kolmen miehen Sliced Bread valitettavasti kariutui Kendrickin tyrimisen takia, mutta eipä se kauheasti menoa haitannut. Olisihan se kuitenkin ollut ihan kiva nähdä.

Myöhemmin illallahan Aries tuli vielä puhumaan Kenrickille bäkkärillä, ja sanoi, ettei Brian voi kutsua itseään mestariksi ennen kuin on selättänyt Austinin matsissa. Saas nähdä, että mihin väliin tunkevat kyseisen koitoksen. Toivottavasti No Surrenderiin ensi kuussa. Todennäköisempää kuitenkin on, että näemme ottelun jossain lähiviikkojen Impactissa...

Kumpikaan BFG Series -matsi ei oikein jaksanut innostaa. Etenkään ensimmäisenä nähty Pope vs. Devon. Crimsonin ja RVD:n koitos sai sentään hieman mielenkiintoa matsin loppusäätöjen ansiosta. Vaikka pidänkin Crimsonista jonkun verran, olisin silti kernaasti nähnyt hänen voittoputkensa päättyvän. Anyway, kenties näemme tulevaisuudessa vielä ainakin yhden RVD vs. Jerry Lynn -ottelun?

En jaksanut kommentoida naisten tag team -matsia, mutta Mickie James vs. Winteristä muutama sana. Paljon plussaa Talven voitosta. Alkaapahan hieman uudet tuulet puhaltamaan naisten osastolla. Mickiellä oli ihan tylsät vaatteet... :(

Fortunen ja Immortalin välinen kuuden miehen tag-matsi oli kanssa ihan katseltava rymistely. Lähinnä tietenkin Fortunen jäbien ansiosta. Jokohan tämä näiden kahden stablen välinen vihanpito alkaisi olemaan lopussa? Ei oikein jaksaisi enää kiinnostaa. Näyttää vahvasti siltä, että Abyss saattaa lähteä lätkimään Immortalin riveistä.

Bully Ray vs. Mr. Andersonista ei kannattanut tietenkään odotella mitään tekniikkapainin jumalnäytöstä, mutta onnistui se kyllä viihdyttämään. Johtuu tietenkin siitä, että pidän aika tuhdisti sekä Raysta että Kenistä. Molemmat vetivät ennen matsia bäkkärillä ihan menevät sanailut Borashin seurassa. Anderson näytti aivan siltä, että olisi vedellyt jotain ennen promoaan. :D Ainiin! "I know he's behind me!" oli illan heitto.

KaljaRaha säilytti mestaruuden. Enpä olisi tosin pistänyt pahakseni, mikäli meksikaanot olisivat vieneet. Beer Money oli hyvässä vedossa. Saa nyt nähdä, että milloin kyseinen tiimi hajoaa, ja Bobby saa sitä single-pushia, jota täällä semikovasti tunnutaan toivovan. Ainakin Mr. OffTopicin toimesta.

Ja sitten se viimenen ottelu. Odotin paljon kehnompaa matsia, mutta ihan hyvähän siitä kehkeytyi. Anglen voitto oli oikein mieluisa seikka. Jäi nyt kuitenkin hieman mietityttämään, että liittyiko Kurt Immortaliin vai mikä on homman nimi... Ei kuitenkaan tullut puhdasta voittoa, vaikka hän sitä niin kovasti olikin toivonut. Eiköhän tähän saada torstain Impactissa selitystä.

Väli paperi vee. Ei siitä pääse yli eikä ympäri eikä sivulta eikä ali. Kyllä tämän silti katsoi. Muiden arvosteluita odotellessa.

Edit: Saimou heittikin varsinaisen murska-arvion. Hah. :D

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja enska » Ma 08.08.2011 21:13

Muistuttakaa minua, että äänestän Saimoun viestiä vuoden postaukseksi.

PPV:n ainut hyvä juttu oli Jerry Lynnin koomisuus. Lynn näytti ikään kuin joltakin varautuneelta narkkarilta, joka vilkuili koko ajan ympärilleen eikä oikein tuntunut tietävän, miten kuuluisi olla. Kaiken kruunasi Lynnin "avunanto", jossa ei ollut mitään järkeä.

1) Miksi ihmeessä RVD olisi tarvinnut Lynniä vahtimaan selustaansa? Crimson on tietääkseni puhdas hyvis, joka ei käytä likakeinoja voittaakseen otteluitaan.
2) Miten diskauksen aiheuttaminen liittyy selustan vahtimiseen?
3) Miksi Lynn koetteli vielä kaiken jälkeen todistella RVD:lle yrittäneensä vain auttaa tätä, vaikka oli päivänselvää, että hän oli tehnyt törkeän virheen?

Joo joo, tämä on nerokasta bookkausta, jolla Lynn savustaa RVD:n ulos BFG-sarjan kärkinelikosta, jotta hän pääsee ottelemaan Van Damia vastaan Destination X -revanssin Bound for Gloryssa, mutta miksi nämä kirotut kuviot pitää aina toteuttaa vaikeimman kautta? Paljon toimivampaa olisi ollut Lynnin suora heel turn, mutta ei, Russo ja muut kryptiset kumppanit ovat taas vauhdissa, ja nyt tätä "dramaattista" kaverusriitaa pitkitetään hengettömin juonenkääntein Bound for Gloryyn saakka. Woohoo.

Alex Shelley vs. Austin Aries vs. Brian Kendrick (** ¾)
Tara & Ms. Tessmacher vs. Sarita & Rosita (**)
D'Angelo Dinero vs. Devon (* ½)
Winter vs. Mickie James (* ¾)
Rob Van Dam vs. Crimson (** ¾)
Fortune vs. Immortal (** ¾)
Bully Ray vs. Mr. Anderson (** ¼)
Mexican America vs. Beer Money (** ¾)
Kurt Angle vs. Sting (** ½)

Avatar
Nickeldeon
Viestit: 589
Liittynyt: To 25.10.2007 11:17
Paikkakunta: Oulu

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Nickeldeon » Ma 08.08.2011 21:37

Jaa ei näytettävästi tätä PPV'tä ainakaan lahjakkailla bookkaustaidoilla ole palkittu. Mutta pakkokait tämä on pistää latinkiin. Tulosten perusteella tulen kyllä vihaamaan ME'n lopetusta, koska Angle nyt sopisi kaikkein parhaiten täksi Impact Rästlinkin ultimaattiseksi hyvikseksi, mutta nyt hieman näyttäisi että tie Immortaliin on avoinna? Shit this fuck..
The greatest gimmick of all times, "Half Naked" Brian Kendrick in TNA

DonEmilio
Viestit: 133
Liittynyt: Pe 26.11.2004 16:05
Paikkakunta: Tampere

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja DonEmilio » Ti 09.08.2011 02:23

Impact Wrestlingissa on ainakin se hyvä juttu, että ykköshaastajuuden saaminen on iso juttu, vaikka ne varsinaiset mestaruusottelut yleensä jotenkin kustaan (esimerkkinä vaikkapa Shelleyn taistelema haastajuus x-divarissa, joka sitten vesitettiin ohimennen telkkarimatsissa). Tämä BFG-turnaus on ollut virkistävä, vaikka epäilys on, että se jotenkin sohlataan lopuksi. Morganin käyttö kommentaattorina on hyvä idea, ei hän täyttä kuraa mikissä ole, ja kommenteillaan nostaa myös turnauksen merkittävyyttä.

Viuluteema toimi hyvin Kendrickin hahmon kanssa, miksi oi miksi nyt on tilalla jokin tyhjänpäiväinen jumputus? Ariesin voitto olisi tapahtunut liian nopeasti, hirviönkaataja Kendrickin on hyvä kantaa vyötä vielä jonkin aikaa. Joka tapauksessa X-divari on pienoisessa nosteessa, which was nice. Ariesin myöhempi piipahdus Kendrickin haastattelussa oli myös kultaa.

Crimsonin ja RVD:n matsin lopetuksen arvasi saman tien kun Lynn ilmestyi. Toivottavasti tämä ei johdu siitä, ettei RVD halunnut jobata puhtaasti nöösipojalle. Mahtaakohan tästä seurata jotain uutta feudia Lynnin kanssa? Toivottavasti ei, sillä mielummin Impact saisi keskittyä uusiin naamoihin, kuin laittaa veteraanit keskenään nahistelemaan ja viemään laatuaikaa muilta, vaikka painisivatkin ihan jees matseja.

Popen kanssa Impact on mokannut, niin kuin vaikuttaisi tekevän Andersonin kanssa. Jatkuvat käännökset ja naurettavuudet bookkauksessa ovat tiputtaneet Paavin kiinnostavuuden. Hetken aikaa vaikutti että miehestä olisi ollut main event –kahinoihin, mutta ne ajat ovat takana. Nyt Anderson tulee ryminällä alas. Vajaa kuukausi sitten hän oli mestari, nyt hän jobbaa Bully Raylle. Muistanko väärin, vai jäikö häneltä uusintaottelukin käymättä, kun alkoi tämä Immortalin sisäinen skisma -kuvio Bully Rayn kanssa? Se noste mikä hänellä oli juuri ennen mestaruutta tweener-aikoinaan, on mennyttä. Vain jotta voitaisiin pushata Bully Rayta? Jos sama kuvio olisi tehty Gunneria vastaan, siinä olisi saattanut olla jotain järkeä uuden tyypin nostamisessa, mutta kaikki tämä Bully Rayn takia? Typerää. Varmaan Kenny jonkun revanssin saa, mutta moka on jo tapahtunut.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ti 09.08.2011 14:17

Ei tämä vain toiminut millään asteella. Tuntui kuin olisi ollut joku Super Impact tai vastaava. Kaikki ottelut pettivät jokseenki ja käteen oikeastaan jäi vain Ariesin ja Kendrick kultainen backstage segmentti, Andersonin ja Bully Rayn yllättävän hyvä brawli ja typerä lopetus showlle. Niin mitä nyt Kurt tekikään? Liittyykö hän Immortaliin vai mikä on jutun juju? No ainakin toivottavasti saadaan loistava main eventti Bound For Gloryyn, jos Sting ei voita mestaruutta takaisin jossain IW:ssä. Oli kyllä oikeastaan kaikin puolin laiha PPV. Niin ja TNA on tosissaan kussu Popen kanssa, miehestä voitaisiin nimittäin helposti leipoa se ME face niin kuin myös Andersonista. Kummatki voisivat vetää pitkän runin naamoina nyt tähän väliin mielestäni.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Juge
Viestit: 739
Liittynyt: Su 11.05.2008 18:36
Paikkakunta: Suomusjärvi

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Juge » Ti 09.08.2011 20:48

Tuli tsekattua HardCORE Justice. Mietteitä:

Hieman petyin kun avausottelu kuulutettiin. Se matsi, jota odotin eniten, ja ajattelin sen myös olevan MOTN, oli heitetty openeriksi. Vähän tappoi fiilistä. Matsi oli ihan ok mutta odotin enemmän. Kendrick säilytti, hyvä juttu, koska toivoinkin miehelle vähän pidempää mestaruuskautta. Aries vyön tulee viemään seuraavaksi jossain vaiheessa, mutta toivottavasti ei vielä vähään aikaan. Kendrickin ja Ariesin backstage -segmentti oli kultaa. "Go to the shower. You look like a homeless". Repesin. ***

Naisten tag. Ihan kiva. Kyllähän noita katselee =P~ . Mestarit vei. En muuta odottanutkaan. *½

Devonin ja Popen matsi ei voinut vähempää kiinnostaa. BfGseries -matsit eivät vain kuuluneet tähän ppv:hen ja vain korostivat sitä tosiseikkaa, että tämä oli niin väli-ppv kun olla ja voi. En vieläkään tämänkään matsin jälkeen ymmärrä, miksi Paavi hengailee Devonin perheen kanssa.. Roll-up voitto latisti tunnelmaa entisestään. *

James vs. Winter. Perus naisten matsi. Tykkäsin Mickien puvusta =P~ . Lopetus oli hieman erikoinen, kun Winter sylkäsi sumua Mickien naamalle. Samaa mieltä muiden kanssa siitä, että kyllä teki tuomari itsestään täydellisen pellen. Jotain rajaa. Mickie siinä ottelun jälkeen kirkui että I can't see! Jos vain myi hyvin, niin hyvin myyty :) **-

Toinen Bfgseries ottelu. RVD vs. Crimson. Odotin matsista jopa hyvää, koska satun pitämään molemmista herroista. Jerry Lynnin tultua keskeyttämään RVD:n haastattelu arvasin heti, että Lynn sotkeutuu matsiin jotenkin. Ottelu lähti hyvin käyntiin ja siinä oli hyvä tempo. Sitten jostain kumman syystä Lynn tulee keskeyttämään selätyksen ja RVD diskataan. Erikoinen avunanto tosiaan. Odotin Lynnin jollain tavalla häiritsevän Van Damia ja sitä kautta auttavan Crimsonin puhtaaseen voittoon, ja sen jälkeen hakkaamalla Damin (=heel-turn). Loppu kuitenkin antaa odottaa, että vielä tulevaisuudessa nähdään RVD vs. Lynn part 2. **½

Immortal vs. 4fortune -matsista tykkäsin. Yllätti hieman odotukset. Kaikki vetivät hyvin. Saatinpahan ppv:hen se odoteltu hardcore -spotti. Komeasti lensi Gunner&Daniels pöydän läpi. Ottelun hienosta lopetuksesta plussaa. Kaunis liike. AJ voisi alkaa käyttämään tuota useammin. Abyss luultavasti potkitaan v**tuun Immortalista. Mielenkiintoista nähdä, mitä Abyssille tapahtuu, toivottavasti ei kuitenkaan face-turnia. ***

"I know he is behind me!" :D Matsilta en odottanut oikeen mitään, kun tiesin, etteivät Bully ja Mr. Asshole mihinkään ihmetekoihin pysty, ainakaan toisiaan vastaan. Ihan mukavan brawlin pojat pistivät aikaan. Ottelun loppu lupaa vähintään toista ottelua herrojen välille. Toivottavasti jotain hardcore pläjäystä. **+

Tag team matsi ei jostain syystä kiinnostanut. Vähän alkoi jo kyllästyttää koko hardcore justice. Menevää painia tämä oli. Yllätyin että Kaljaraha säilytti. Jos olisivat hävinneet, oltaisiin seuraavassa IW:ssä saatu kuulla kuinka Anarquia huutaa mikkiin: "The neeww tag team champions Mexican America!" En kestä kuunnella sitä äijää. Stupid americanos. **½

Heikosti mennyt ppv huipentui kahden konkarin kohtaamiseen. Ajattelin tällä olevan jopa mahdollisuuksia illan parhaaksi otteluksi, koska muu ppv oli aika kuraa. Kyllähän tämä illan paras ottelu oli, loppupuolella vaan meinasi mennä, tai menikin, vähän finishersodaksi. Itseäni se ei haitannut, pidän finishereistä 8) Lopussa ei taas ollut päätä eikä sitä kuuluisaa häntääkään. Angle lyö tuolilla Stingiä. Miksi? Toivottavasti mies ei nyt ainakaan liity Immortaliin. ***

Olihan surkea ppv. Vaikka joissain otteluissa oli tarinaakin pohjalla, niin silti ppv oli kuraa. Tähän mennessä vuoden surkein ppv. Väli-ppv -nimikin jo imartelee tätä kolmituntista.

TNA HardCORE Justice: 2.27778 ~ **+
“There’s a thin line between being a hero and being a memory.”

Panu5
Viestit: 1059
Liittynyt: Ke 12.10.2005 14:56
Viesti:

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Panu5 » To 11.08.2011 22:38

Aika lailla kaikki sanottava on jo sanottu ylempien toimesta. Ei tämä nyt tuntunut toimivan oikein ollenkaan. Bookkaus on läpinäkyvää. Abyssin face-turn luvassa, samoin Jerry Lynnin heel-turn. Kurt Angle taas on nyt kahden vaiheilla varmaankin No Surrenderiin asti ja sitten myy sielunsa Immortalille ja kaikki vanhat kaunat lakaistaan Bischoffin pöydän alle. Bound for Gloryssä sitten Hogan kääntyy faceksi ja maailmassa on kaikki hyvin.

Toivon mukaan tämä on vain väli-PPV:n aiheuttamaa epäloogista typeryyttä, näkee kaukaa kyllä että Russo on ohjaksissa.

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja What » La 13.08.2011 13:44

Tylsää olla muiden kanssa samaa mieltä, mutta ei tätä tapahtumaa kehumaankaan pysty. Oikein malliesimerkki siitä, mihin TNA panostaa: tv-ohjelmaan ja isompiin ppv:hin.

Sekalaisessa järjestyksessä huonoja puolia.
- Aries-Shelley-Kendrick tuntui varsin valjulta Destination X:n tykityksen jälkeen
- Kaksi naisten ottelua ei oikein jaksanut kiinnostaa, vaikka Mickie-Winter ihan kiva olikin.
- Mitähän v**tua Popen kanssa aiotaan tehdä? Kuvio junnaa pahemman kerran paikoillaan, ja on vaarassa sen vuoksi menettää kaiken mielenkiintonsa.
- Crimson-RVD oli todella kova pettymys. Van Damme on parantunut otteitaan viime aikoina, joten odottelin ihan menevää 3:n tähden kläshiä. Mutta ei. Kankeata menoa, ja lopetus nyt oli täyttä soopaa. Lynn-RVD ei jaksa kiinnostaa enää toista kertaa.
- Anderson-Bully Ray. Ottelu oli aika lailla sitä mitä odotin, eli ihan kivaa brawlia. En kuitenkaan ymmärrä miksi tämä ottelu käytiin? Anderson ei ole kovin pitkään ollut heel, ja liittyi Immortaliin pari viikkoa sitten. Joten mitä järkeä on syödä Andersonin heeliyttä pois laittamalla hänet facen rooliin toista heeliä vastaan? En ymmärrä. Kenin heelturn oli oikein hienosti toteutettu hidas liukuminen pahan puolelle, jos hän nyt yht'äkkiä pamahtaa takaisin faceksi niin huhhhuh. Ei sillä etteikö Anderson hyvä face olisi, mutta minkäänlaista logiikkaa bookkauksessa ei kyllä olisi.
- Anglen tuoli-isku. Miksi? Lisää miinusta tulee mestaruusvaihdoksesta. En kauheasti perusta lyhyistä mestaruuskausista, ja tämä vuosi on ollut TNA:ssa juuri lyhyiden kausien vuosi. Nyt kun Anglen tiedetään keskittyvän yhä enemmän olympialaisiin treenaamiseen, en usko tämänkään kauden Bound For Gloryn yli kestävän. Sinälläänhän Angle on mahtava mestari, sillä se takaa joka ppv:hen ainakin loistavan pääottelun, mutta tämä ajankohta ja tapa millä mestaruus nyt tuli jaksaa ihmetyttää.
- Ja suurin miinus, Impact Wrestling Zonen yleisö. Oli kyllä niin p**ka yleisö ettei mitään rajaa. Mikään ei tuntunut kiinnostavan. X-divari ei sytyttänyt, Scorpion Death Drop ei sytyttänyt, mikään ei sytyttänyt. Tässä näkee kuinka suuri vaikutus yleisöllä oikeasti on. Mikäli PPV olisi pidetty muualla, niin kyllä tämä tapahtuma olisi paremmalta ja suuremmalta tuntunut, vaikka painin taso ei olisi miksikään muuttunut. Iso keskisormi yleisölle, pilasitte katselunautinnon ruudun tällä puolella.

Positiiviset asiat
+ Immortal-Fortune, oikein hyvää kuuden miehen äksöniä ja taisi olla koko tapahtuman viihdyttävin ottelu.
+ Beer Money veti jo vuosia sitten tavaramerkikseen tulleen hyvän joukkuemestaruusmatsin myös tässä PPV:ssä. Ja hienoa, että vielä säilyttivät vyönsä.
+ Angle-Sting oli lopetukseen saakka varsin hyvää menoa, ja mikäli se pirun yleisö olisi ollut mukana, niin tämä olisi tuntunut vielä paljon paremmalta.

Siinäpä se. Vahvasti miinusvoittoinen "analyysi" siis. Ei tämä nyt kuitenkaan niin huono show ollut, että uskoni TNA:han järkkyisi. Asia on vaan niin kuten heti alussa totesin. Impact tulee varmasti olemaan mahtavaa viihdettä ja Bound For Glory räjäyttämään pankin.

Avatar
Dorian
Viestit: 2163
Liittynyt: To 10.02.2011 15:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Dorian » To 18.08.2011 09:40

:| Jos väli-PPV pitäisi määritellä, niin se olisi tämä. Juosten kustuja feudeja, täysin käsittämättömiä ratkaisuja eikä matsitkaan mitään erikoista tarjonneet, joskaan en jaksanut edes seurata kunnolla.

Hardcore Justice, jepjep... Viimeksi jaksoin onanoida HC:lle joskus kun Maven ja Raven feudas ison-E:n hc-tittelistä, mutta jos olisin tästä jotain maksanut niin saattaisin hieman närkästyä. Vähän sama kun tilaisi baarissa bissen ja saisi KOFFia, ajaa asiansa muttei todellakaan sitä mitä tilattiin :wink:
Tämä pysyy tässä niin kauan, kunnes seuraavat asiat tapahtuvat:

SM-liiga käy liian pieneksi Jokereille [ ]

Hjallis harkimo suksii vittuun Jokereista [ ]

Joel Armia tekee Olympiakisoissa maalin [ ]

Minä ja DMW istutaan tuopin ääressä [ ]

Avatar
Reno Hex
Viestit: 399
Liittynyt: Ma 05.07.2010 23:17

Re: TNA Hardcore Justice (7.8.2011)

Viesti Kirjoittaja Reno Hex » To 18.08.2011 20:03

Dorian kirjoitti:jaksoin onanoida HC:lle
Tyylini tuntevat tietävät, että yleensä pyrin välttämään tarpeettomien offtopic-viestien kirjoittelua, mutta... hyi v***u! Itse aiheestahan on jo kaikki tarpeellinen tullut sanottua. (itselläni mielenkiintoa vähentää vieläpä se, että suurin osa TNA-nimistä ei ole henkilökohtaisia tuttuja)
Pikachu kirjoitti:Pika Pika.

Vastaa Viestiin