Money in the Bank (17.7.2011)

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Vastaa Viestiin
Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Ke 20.07.2011 20:36

Kuva
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
Nickeldeon
Viestit: 589
Liittynyt: To 25.10.2007 11:17
Paikkakunta: Oulu

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Nickeldeon » Ke 20.07.2011 20:45

Show_Stopper kirjoitti:
Spoiler: näytä
Kuva
Kiitos päivän nauruista :lol:
The greatest gimmick of all times, "Half Naked" Brian Kendrick in TNA

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Merovingi » To 21.07.2011 01:28

Nickeldeon kirjoitti:
Show_Stopper kirjoitti:
Spoiler: näytä
Kuva
Kiitos päivän nauruista :lol:
Miksi minulla tuli tuollainen kuvasarja heti mieleen, kun näin alkuperäisen kuvan..? :D
hevosen k**pä

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » To 21.07.2011 01:56

Merovingi kirjoitti:
Nickeldeon kirjoitti:
Show_Stopper kirjoitti:
Spoiler: näytä
Kuva
Kiitos päivän nauruista :lol:
Miksi minulla tuli tuollainen kuvasarja heti mieleen, kun näin alkuperäisen kuvan..? :D
Öö... Häh?

Avatar
Kratos
Viestit: 588
Liittynyt: Pe 08.07.2005 14:33
Paikkakunta: Muonio

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Kratos » To 21.07.2011 02:06

Punk näyttää viimeisessä kuvassa ihan ricardo rodriguezilta.

Mutta olihan kertakaikkiaan mahtava tunnelma tuossa main eventissä. Yleisö oli aivan täysillä mukana ja ottelun päätös kruunasi koko komeuden. Maanantain Raw hieman petti odotuksiin nähden, mutta ehkäpä näemme vielä kukoistavan jatko-storylinen tulevina viikkoina. Rohkeimpia päätöksiä mitä WWE on tehnyt vähään aikaan. Pelkäsin ottelua katsoessani kaikkia mahdollisia vaihtoehtoja.. Cena voittaa puhtaasti, Cena voittaa johtuen Vincestä, Punk voittaa ulos-laskulla, Vince ilmoittaa Punkin voiton jälkeen että kello on jo yli puolenyön eikä Punkin voitto ole virallinen tai sitten ADR olisi onnistunut lunastuksessaan. Nämä kaikki vältettiin ja Punk käveli kuin kävelikin kotikaupungistaan mestarina pihalle. Tästä minä pidän!

Vielä kun Miz kruunattaisiin uudeksi mestariksi ja mahdollinen uusi mestaruus muuttaisi radikaalisti ulkonäköään niin hienoa.
If <s>God</s> Vince has a masterplan, that only he understands?
Trisu kirjoitti:Kratos on kyllä ihana badass. :heart: =P~

Avatar
bookert
Viestit: 626
Liittynyt: Ke 19.11.2003 19:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja bookert » To 21.07.2011 10:19

En ihan uskaltanut uskoa tämän yltävän äärettömän korkealle rankkauksessani, mutta kyllä tämä nyt pääsi jopa siihen kuuluisaan Top-10:iin! Tämä perustuu tietysti hyvin paljon juurikin PPVn bookkauksesta ja nimenomaan matsien ratkaisuista syntyneisiin tunnetiloihin eikä ihan niin paljon mihinkään matsien keskiarvolliseen loistavuuteen, mutta niinhän minä aina olen eventit rankannut. Täytyy ottaa huomioon kokonaisuus.

Opener oli kuului viime vuosien parhaimpiin MitB-Ladder matseihin. Aikaa oli todella hyvin käytettävänä ja tuo aika käytettiin hyvin. Tämä ei ollut vain kaikkien osapuolien sekopäistä spottailua vaan myös storylineja otettiin huomioon ja tuntui, että kaikki ovat tulessa ja haluavat näyttää. Ja toki syystäkin kun niin monta nuorta pushia odottavaa jamppaa oli mukana. Olin aivan varma alunperin sekä matsin aikana, että Barrett vie voiton, mutta D-Bryan oikeasti saa kuin saakin sen salkun irti?!?! Eihän tätä olisi realistisesti kukaan voinut veikata! Ihan sairasta. Jo tässä vaiheessa iltaa pääsi kiittämään WWEtä isolla kädellä..se sai heti miettimään ettei nyt kyllä loppuilta voi mennä toiveiden mukaisesti. Anyway, loistava matsi ja sitäkin parempi voittaja. ****+

Naisten matsi oli huonompi mitä uskalsi kuvitella, mutta se oli lyhyt eikä haitannut meikäläistä. *

Shown ja Henryn kohtaamista ei olisi muutama viikko sitten uskonut odottavansa, mutta kyllä tämä vähän kiinnosti, pakko myöntää. Sen verran mukavasti bookattu heidän feudinsa on ollut ja itse matsikin jatkoi ryminällä. Äijäthän oikeasti yrittivät vetäistä hyvän matsin. Alussa meno oli jopa vauhdikasta, joka oli melko positiivista näin isoilta ja kömpelöiltä kavereilta. Matsi pidettiin onneksi myös juuri sopivan lyhyenä, joten ei valittamista. **½

Sitten olikin vuorossa RAWn salkkumatsi, joka halusi heti alussa erottua SDn vastaavasta erikoisella alulla kaikkien osanottajien napatessa tikkaat kätösiinsä. Nice. Rankempia spotteja oli pari kappaletta, mutta matsin kokonaisuus ja flow ei ollut ihan samaa tasoa kuin openerissa. Myös matsin huomattavasti lyhyempi pituus sekä erittäin ennalta arvattava voittaja söivät vähän. Alberton voitossahan ei siis todellakaan ole mitään huonoa, mutta sanotaanko näin päin, että Bryanin voitto oli pirusti kovempi tapaus. Hyvä matsi toki tämäkin. ***½

Randy Orton vs. Christian. Kuka olisi uskonut Christianin ottelevan monta kuukautta Ortonia vastaan maailmanmestaruudesta? En minä ainakaan ja olen edelleen se sama Christian-fani kuin vuonna 2001, joten tämä toimii edelleen. Ja EDELLEEN toivoin kovasti hänelle sitä voittoa keinolla millä hyvänsä, mutta en siihen uskonut. Äijät ovat vetäisseet yhden todellisen klassikon ja pari erittäin hyvää matsia, mutta nyt oli aika jo vähän laskea tasoa. Ei ollut yhtä kovaa settiä ja aikaa sai paljon vähemmän kuin edelliset kohtaamiset, mutta tämä suotakoon tuon ME:n takia, jolle kaikki aika oli tarpeellista. Alku oli tässä vähän nihkeämpää, mutta saatiinhan se juna liikkeelle ja olihan ne eleet ja psykologia taas mukavaa katseltavaa. Tässä psykologia nimenomaan nousi korkeaan asemaan ja siitä pidin. Tähän perustui myös matsin lopetus, joka oli sekä järkevä, yllättävä että erittäin makoisa juurikin Christianin takia. Nyt vielä yksi gimmick-matsi Summerslamiin, jonka Christian vie jollain tavalla "puhtaasti". ***+

ME oli ihan älytön. Tunnelma ei enää voisi olla korkeammalla. Tämä olisi milloin tahansa sopinut Manian ME:ksi. Punk oli aivan loistava koko ajan ja Cenakin veti hyvin. Aikaakin tälle annettiin ja äijät vetivätkin tosiaan oikein kunnon oldschool-painimatsin. En todellakaan pysty muistamaan milloin viimeksi jännittänyt näin paljon painin parissa. En tiedä keitä kaikkia tämän matsin bookkaamiseen on osallistunut, mutta näyrä kumarrus siihen suuntaan lähti täältä. Punk nousi kahdesta(?) AA:sta ja näytti muutenkin vahvalta koko ajan, Screwjobillakin kiusoiteltiin, muttei onnistunut ja Albertokin vielä tuotiin kehään asti, mutta hänkin sai kengästä. PUNK VOITTI CENAN puhtaasti ja pääsi vielä vyönsä kanssa karkuun! Eihän tuota voinut uskoa todeksi. Ihan parasta työtä koko WWE-tiimiltä pitkään aikaan. Mahtava matsi ja päätös tälle uskomattomalle PPV:lle. *****

Paljastetaas nyt samantien meikäläisen Alltime WWE PPV-listan Top-20:

1. Wrestlemania X-7
2. Wrestlemania 2003
3. Survivor Series 2002
4. Wrestlemania 22
5. MitB 2011
6. Unforgiven 2006
7. IYH: Canadian Stampede
8. Wrestlemania 21
9. Wrestlemania XX
10. Summerslam 2000
11. Summerslam 2002
12. Survivor Series 2001
13. Wrestlemania 23
14. Backlash 2004
15. Royal Rumble 2000
16. Wrestlemania 24
17. Summerslam 2001
18. No Way Out 2009
19. Backlash 2009
20. Judgment Day 2000
Big Things Poppin, Little Things Stoppin

Avatar
CrossTheLine
Viestit: 14
Liittynyt: Ti 08.12.2009 18:24
Paikkakunta: Kotka

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja CrossTheLine » To 21.07.2011 12:13

MITB oli yksi tämänvuoden parhaimpia PPV:tä ja kuten aikaisemmin mainittiikin, niin maineventissä yleisö oli kunnolla mukana ja matsi oli jännittävä alusta loppuun. Money In The Bank matsien voittajat olivat pieniä yllättäjiä ainakin allekirjoittaneelle.

En kyllä rankkaisi kuitenkaan tätä PPV:tä omaan Alltime Top 5, kuten bookert, mutta Top 20 kuitenkin.
To all my little Hulkamaniacs, say your prayers, take your vitamins and you will never go wrong.
Hulk Hogan

Avatar
bookert
Viestit: 626
Liittynyt: Ke 19.11.2003 19:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja bookert » To 21.07.2011 12:54

CrossTheLine kirjoitti:MITB oli yksi tämänvuoden parhaimpia PPV:tä ja kuten aikaisemmin mainittiikin, niin maineventissä yleisö oli kunnolla mukana ja matsi oli jännittävä alusta loppuun. Money In The Bank matsien voittajat olivat pieniä yllättäjiä ainakin allekirjoittaneelle.

En kyllä rankkaisi kuitenkaan tätä PPV:tä omaan Alltime Top 5, kuten bookert, mutta Top 20 kuitenkin.

Monikaan varmasti ei rankkaisi, mutta tähän mennessä yksikään PPV ei ole tuloksiltaan yllättänyt näin radikaalin positiivisesti. Varsinkin tämän päivän "turvallisessa" ja suhteellisen yllätyksettömässä PG-ympäristössä tällainen on ihan jotain ainutlaatuista. Ensin Daniel Bryan räjäyttää pankin loistavan matsin päätteeksi, Christian voittaa toisen maailmanmestaruutensa, ja sitten puolen tunnin matsin päätteeksi vielä CM Punk voittaa kiistanalaisen, upean, megamatsin päätteeksi WWE-mestaruuden! Ei tällaista tykitystä ole saatavilla koskaan! Sen verran hyvin tämä vetosi meikäläisen tunteisiin, että rankkaus tuntuu melko oikealta.
Big Things Poppin, Little Things Stoppin

Avatar
CrossTheLine
Viestit: 14
Liittynyt: Ti 08.12.2009 18:24
Paikkakunta: Kotka

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja CrossTheLine » To 21.07.2011 13:25

Ihmetytti itseäni vaan tuo rankkaus, sillä vuoden 2000 Summerslam on sijalla 10. ja MITB 2011 5. sijalla. En kuitenkaan lähde tuomitsemaan, sillä jokaisella on mielipiteensä ja mieltymyksensä.
To all my little Hulkamaniacs, say your prayers, take your vitamins and you will never go wrong.
Hulk Hogan

Avatar
LoganHunter
Viestit: 13
Liittynyt: Ke 29.03.2006 19:32
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja LoganHunter » To 21.07.2011 20:07

Popka kirjoitti:Todellakin kannatti katsoa livenä huippulaadukkaasta streamista ja maksaakin vielä tästä ilosta.
Menee hieman offtopiciksi, mutta mistä noita PPV:tä voi katsoa ja tilailla?
:)
There is only one true Champion. The King of Kings!

ON YOUR KNEES, DOG!

GHP
Viestit: 39
Liittynyt: Ma 09.08.2010 16:11

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja GHP » To 21.07.2011 20:07

LoganHunter kirjoitti:
Popka kirjoitti:Todellakin kannatti katsoa livenä huippulaadukkaasta streamista ja maksaakin vielä tästä ilosta.
Menee hieman offtopiciksi, mutta mistä noita PPV:tä voi katsoa ja tilailla?
:)
WWE.com

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja takaovi » To 21.07.2011 21:00

Olipas tosiaan todella kova PPV. Sai pitkästä aikaa oikein syttymään matseihin ja aikaan kunnon mark outteja.

Bryanin voitto oli täysi shokki niin minulle kuin monille muillekin. Ei vaan voinut uskoa todeksi, mutta osoitus siitä, että WWE jaksaa yllättää. Taisin jossain ennakossa heittää Bryanin nimenkin voittajaehdokkaisiin, vaikkein toki siihen jaksanut millään uskoa. Mutta juuri tälläiset bookkaukset saavat oman mielenkiinnon pysymään lajissa.

Toinen huippukohta oli toki ME, jonka takia lähdin PPV:tä katsomaan. Sai paljon aikaa, eikä silti käynyt tylsäksi. Yleisö oli tosiaan aivan ilmileikeissä ja Punk otti kyllä siitä kaiken irti. Punk oli muutenkin ihan perkeleen kovassa iskussa. Illan tähti. Lopetuksessa onnistuttiin, joka saa itseltä plussat. Todella mahtava lopetus Punk karkaamassa yleisön sekaan vyö kainalossa ja Vince keskellä kehää naama kuin norsun .....

Mahtavaa menoa WWE:ltä =D>
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » To 21.07.2011 21:37

GHP kirjoitti:
LoganHunter kirjoitti:
Popka kirjoitti:Todellakin kannatti katsoa livenä huippulaadukkaasta streamista ja maksaakin vielä tästä ilosta.
Menee hieman offtopiciksi, mutta mistä noita PPV:tä voi katsoa ja tilailla?
:)
WWE.com
Turhan laaja vihje. WWE.comissa on yläpalkissa Video-valinta, josta voi valita "Order Online PPV". Tilaaminen maksoi ainakin Money in the Bankin kohdalla vaivaiset 15 euroa ja laatu oli oikein hyvä, vaikkakin resoluutio välillä vähän vaihteli. Maksu suoritetaan luottokortilla. Tiettyjen pankkin (esim. Sampon) tapauksessa käy myös Visa Electron, joka on periaatteessa Debit- eli maksukortti. On huomattavaa, että joidenkin suomalaispankkien kortit täytyy erikseen aktivoida internetkäyttöön. Siis ei WWE:tä varten, vaan koko internettiä varten.

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja ViiZei » To 21.07.2011 22:47

Ihmetyttää kun kukaan ei ole vielä maininnut Punkin erikoisesta painityylistä verrattuna aikaisempaan. Potkut oli h**vetin stiffejä, ensimmäisen fivekunckleshitin torjuminen ja toisen vastaanottaminen. Lisäksi oli vielä paljon muuta silmäänpistäviä asioita. Punk jotenkin realisoi koko ottelun ja veti kyllä parhaan matsin koko WWE uransa aikana IMO.
Merovingi kirjoitti:Miksi minulla tuli tuollainen kuvasarja heti mieleen, kun näin alkuperäisen kuvan..? :D
Liikaa riemurasiointia : D
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » To 21.07.2011 23:12

ViiZei kirjoitti:Ihmetyttää kun kukaan ei ole vielä maininnut Punkin erikoisesta painityylistä verrattuna aikaisempaan. Potkut oli h**vetin stiffejä, ensimmäisen fivekunckleshitin torjuminen ja toisen vastaanottaminen. Lisäksi oli vielä paljon muuta silmäänpistäviä asioita. Punk jotenkin realisoi koko ottelun ja veti kyllä parhaan matsin koko WWE uransa aikana IMO.
Teki mitä??

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja ViiZei » To 21.07.2011 23:34

Darien Fawks kirjoitti:
ViiZei kirjoitti:Ihmetyttää kun kukaan ei ole vielä maininnut Punkin erikoisesta painityylistä verrattuna aikaisempaan. Potkut oli h**vetin stiffejä, ensimmäisen fivekunckleshitin torjuminen ja toisen vastaanottaminen. Lisäksi oli vielä paljon muuta silmäänpistäviä asioita. Punk jotenkin realisoi koko ottelun ja veti kyllä parhaan matsin koko WWE uransa aikana IMO.
Teki mitä??
Paini realistisemmin, uskottavammin ja yksinkertaisesti paremmin kuin ennen. Ja jos tämä oli taas joku hassunhauska "suomen kielen" vitsi niin juokse jo seinään.
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Pe 22.07.2011 00:26

ViiZei kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:
ViiZei kirjoitti:Ihmetyttää kun kukaan ei ole vielä maininnut Punkin erikoisesta painityylistä verrattuna aikaisempaan. Potkut oli h**vetin stiffejä, ensimmäisen fivekunckleshitin torjuminen ja toisen vastaanottaminen. Lisäksi oli vielä paljon muuta silmäänpistäviä asioita. Punk jotenkin realisoi koko ottelun ja veti kyllä parhaan matsin koko WWE uransa aikana IMO.
Teki mitä??
Paini realistisemmin, uskottavammin ja yksinkertaisesti paremmin kuin ennen. Ja jos tämä oli taas joku hassunhauska "suomen kielen" vitsi niin juokse jo seinään.
Ei ollut. En vain oikeasti ymmärtänyt. Mutta juu, nyt kun tajusin, niin ihan fiksusti sanottu.

Avatar
Goblet
Viestit: 709
Liittynyt: To 07.01.2010 15:24

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Goblet » Pe 22.07.2011 00:32

ViiZei kirjoitti:Paini realistisemmin, uskottavammin ja yksinkertaisesti paremmin kuin ennen. Ja jos tämä oli taas joku hassunhauska "suomen kielen" vitsi niin juokse jo seinään.
Putosin :rofl:
I'm the Game, 'cause I'm that damn good!

Ex-PPV-Veikkausdiktaattori
WrestlingAlertin Vuoden Tulokas 2011

Tämä oli sitten tässä.

Avatar
vendicta
Viestit: 1245
Liittynyt: La 17.10.2009 08:28

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja vendicta » Pe 22.07.2011 12:58

Cena vs Punk oli ensimmäinen (WWE) ottelu 14 vuoteen, joka sai 5 tähteä Dave Meltzeriltä.
WrestlingNewsSource.com kirjoitti:The match between John Cena and CM Punk from Money in the Bank became the first WWE match in fourteen years to receive a perfect "five star rating" from Dave Meltzer at Wrestling Observer.

The last WWE match to receive Meltzer's perfect rating was Shawn Michaels vs. Undertaker from Badd Blood, the first ever Hell in a Cell match. The last match in America to receive said rating from Meltzer was the Dragon Gate Six Man Tag from Ring of Honor in the spring of 2006.

Avatar
Juge
Viestit: 739
Liittynyt: Su 11.05.2008 18:36
Paikkakunta: Suomusjärvi

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Juge » La 23.07.2011 12:48

Olipahan mahtava PPV! Aika lailla on kaikki jo sanottu, joten listailen tässä ranskalaisilla viivoilla muutamia jutuja

- Illan avaus oli mielestäni sellainen perushyvä MitB. Sheamusin powerbomb Sin Caralle oli julman näköinen ja sei jäi mieleen. En olisi IKINÄ, en edes villeimmissä kuvitelmissakaan uskonut Daniel Bryanin vievän, mutta näin kävi. Aiheutti suurehkon mark-outin. ****-

- Diivojen matsi oli sellasta peruskauraa. Kelly Kelly on hot =P~

- Isojen miesten kohtaaminen oli toteutettu niin kuin sen pitääkin, eli matsi pidettiin suht lyhyenä. Kyllä tämän seurassa viihtyi. Pidin matsin lopetuksesta, World Strongest Slam ja Big Splash x2. **½

- Rawin salkkumatsi oli mielestäni parempi kuin Smackdownin. Pitää varmaan katsoa joskus uudestaan, kun kaikki tuntuivat pitävän sitä parempana. Matsissa oli vauhtia ja uusia tilanteita tuli koko ajan. Pelästyin Mizin pudotusta, toivottavasti mies ei oikeasti loukkaantunut. Loppu oli jännittävä, koska hetken aikaa oikeasti luulin lempipainijani (Rey Mysterio) vievän ottelun! Voittaja ei ollut yllätys, ja Reyn maskin irroittaminen oli jotain uutta. ****

- Ortonin ja Christianin matsi oli parempi kuin Capitol Punishmentissä käyty, mutta ei lyönyt OTL:n matsia. Ihan perus hyvä ottelu. En osannut ajatella ottelun päättyvän Ortonin oman käden kautta, tai tässä tapauksessa jalan. Orton ihan itse aiheutti diskauksensa. Lopun Randyn sekoilut oli mukavaa katsottavaa. ***

- Main event oli aivan huikea matsi! Vaikka olen suuri Cena-fani, toivoin Punkin voittoa. Paljon nearfalleja ja stiffejä liikkeitä molemmilta. Markkasin Anaconda Vicelle. Lopun Del Rion kutsumiset by VKM olivat odotettuja, mutta onneksi ne eivät onnistuneet, vaan Punk pääsi kotiyleisön sekaan juhlimaan voittoa. Täydellinen lopetus PPV:lle. ****½

Money in the Bank: 3.20833 ~ ***+
“There’s a thin line between being a hero and being a memory.”

Avatar
Sambol
Viestit: 23
Liittynyt: Ma 24.11.2003 09:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja Sambol » La 23.07.2011 14:37

Jostain syystä mielenkiinto heräsi taas ensimmäistä kertaa moneen vuoteen katsoa kokonainen PPV, ja kyllähän tämä oli oikein kelpo viihdettä. Kuten muutkin ovat maininneet, SD:n MitB oli parhaita pitkään aikaan.

Olen aina pitänyt CM Punkista ROH ajoista lähtien, ja tämä ottelu jotenkin tiivisti kaiken hienosti pakettiin. Jäätävät kylmänväreet tuli Punkin entrancen aikana. Yleisö oli todella hienosti mukana ottelussa ja nosti ottelun aivan uudelle tasolle. Enpä minäkään voi lähteä Cenan suoritusta haukkumaan, oikein mainiota kehätyöskentelyä molemmilta kuten olettaa saattaa. WWE onnistui pitkästä aikaa yllättämään minut. Toisen AA:n jälkeen olin aivan varma että se oli siinä, perus Cena Superman ending, mutta toisin kävi. Kaikki oleellinen on varmaan jo sanottu edellisissä viesteissä perusteellisemmin joten se siitä. Itse pidin tästä ottelusta enemmän kuin Undertakerin ja Shawn Michaelsin otteluista, mutta kaikilla on omat mieltymyksensä ja minulla varsinkin pientä CM Punk biasia.
Itse en menisi kuitenkaan maagista 5 tähteä antamaan ottelulle, mutta vahva 4½ on paikallaan.
Viimeksi muokannut Sambol, Su 24.07.2011 15:54. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » La 23.07.2011 18:15

Olihan tää huikeeta tykitystä. Viikossa kaikki sanottava on sanottu, mutta jos nyt jotain listaa vielä...

+ Christianin maailmanmestaruus. Eihän näitä voittajien perusteella saisi arvioida, mutta voi nyt v***u sentää :D
+ Daniel Bryan? Positiivista shokkiarvoa! Koko show oli kuin smarkille tehty! Olin itse Barrettin puolella, mutta kyllähän tämä käy!
+ Molemmat tikapuuottelut toimivat hienosti!
+ Show/Henry pikaisesti, kätevästi pakettiin.
+ Upea stage.
+ Yleisö.

Unohdinko mitään oleellista? Perskula mikä main event. Eräs Suomen armeijan työntekijä latasi tuossa viikko sitten, että "Alokas sai minut hymyilemään ensimmäistä kertaa neljään vuoteen". Cena/Punkin aikana varmasti aika monella oli samanlainen fiilis WWE-tuottetta ajatellen.

Kiitos, eiköhän edetä...SummerSlamiin! Kyllä on tykitystä!
Viimeksi muokannut SkullCrushingFinale, La 23.07.2011 18:18. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
BustUout
Viestit: 963
Liittynyt: Su 08.08.2010 13:02
Paikkakunta: Kajaani

Re: Money in the Bank (17.7.2011)

Viesti Kirjoittaja BustUout » Su 24.07.2011 13:34

Tässä hieman myöhässä tehty arvostelu Money in the bankista:

Smackdown money in the bank ladder match

PPV avattiin viimevuotiseen tapaan odotetusti smackdownin salkkumatsilla. Ennen PPV:tä erityisesti Sheamus oli kerännyt paljon huomiota verrattuna muihin, seuraavina voittajaehdokkaina tulivat perässä Barrett ja Rhodes. Matsissa oli mukana monta ensikertalaista, etenkin Corren ex-joukkumestarit Slater ja Gabriel olivat yllättäen valittu matsiin. Lähtöasetelma matsiin oli hyvä, viime vuonna smäkkärin salkkumatsi oli yksi parhaista salkkumatseista ikinä.

Ottelu lähti alusta asti hyvään vauhtiin. Heti huomasi kuinka Slater ja Gabriel näyttivät spotti-osaamistaan. Etenkin ne loikat ringsidelle tekivät vaikutuksen. Hetken näytti jopa siltä, että Corre tekisi väliaikaisen liiton, mutta ilmeisesti Barrett meni lankaan. Itselle jäi epäselväksi oliko Gabriel face vai ei, koska viime smäkkärissä Slater olettaa Gabrielin olevan face. Noh, yleisö ei ainakaan antanut huomattavia poppeja Mr. 450 splashille. Barrett jäi kuitenkin matsissa keskivertosuoritukseen, odotin jotain suurempaa spottia häneltä. Suuren spotin antoi kuitenkin Sheamus, jonka powerbomb SIn Caralle tikkaisiin oli todella näyttävä ja kivuliaan näköinen. Sheamuksen huuto tämän jälkeen sai myös yleisöltä yllättävän suuret popit. Sheamus oli muutenkin yksi matsin parhaista.Sin Caralle myös plussaa spottailustaan sekä powerbombin myymisestä. Rhodes oli yksi näkymättömimmistä, vaikka teki monet cross-roadsit. Kanen suoritus oli aika keskiverto. Chokeslam Sheamukselle oli ihan hieno, tosin tikkaat olisi voitu katkoakin samalla. Myös se yläköydeltä hyppy ja isku Daniel Bryaniin oli todella hieno. Meinasi käydä pahasti D-Bryanille!

Ottelun lopussa huomasin kuinka Bryan ja Barrett taistelevat voitosta. Uskoin myös Sheamuksen comebackiin sen chokeslammin jälkeen. Luulin Barretin tekevän Bryanille wastelandin tikkaille, mutta hienosti Bryan taisteli niillä iskuillaan ja lopun potkullaan. Ja suureksi yllätykseksi Bryan irrotti salkun ja sai minussa jopa mark-outin aikaan. WWE luottaa selvästi tähän tekniikkataituriin, ja hänestä tulee hieno lisä smäkkärin vähämiehiseen hyvis-main-eventtereihin. Uskon salkun cashauksen onnistuvan, ja toivottavasti mestaruuskaudesta tulee vähintään parin PPV:n mittainen. Summarum summarum, yksi parhaista salkkumaiseista ikinä ja mahtava voittaja!
**** / *****

Mark Henry vs Big Show

Mark Henryn ja Big Shown feudi sai todellisen piristysruiskeen, kun Henry tuhosi Big Shown häkkimatsissa. Henryn hahmo on nyt sellainen mitä oltiin jo toivottu tylsän face-kauden jälkeen. Odotettavissa oli siis monsterin ja vajaakuntoisen jättiläisen kohtaaminen.

Ottelusta odotettiin tylsää ja yksipuolista, mutta kokonaisuus yllätti positiivisesti. Molemmat jopa viihdyttivät välillä. Etenkin Big Shown hyppy köysiltä Henryyn oli uutta ja toimivaa. Ottelun kesto oli odotetusti lyhyempi kuin muiden, etenkin salkkumatsin jälkeen tämä tuntui todella lyhyeltä. Ottelun loppu oli Henryn finisherien siivittämää, ja voiton myötä Henry luultavasti siirtyy main event -porukkaan. Feudi saattaa jatkua Big Shown "kuntoutuessa". Ihan perusmättö tästä tuli, aika kehno, mutta näille herroille yllättävän hyvä.
**1/2 / *****

RAW money in the bank ladder match

RAW:n salkkumatsissa oli nimekkäämmät painijat kuin smäkkärin matsissa, ja myös selvä suosikki. Alberto Del Rio nousisi main eventiin ilman salkkuakin, mutta royal rumblen jälkeen MITB-voitto sopisi seuraavaksi "kohtaloksi". Mizin ja Swaggerin tuplavoitto kuulosti todella hölmöltä, Bourne ja Kingston eivät osaa promottaa, Alex Riley on vielä turhan tuore naama, Mysterio osaa promottaa ilman salkkuakin ja R-Truth ei ollut tarpeeksi kiinnostava ollakseen WWE-mestari. Ja tottakai jokainen osasi jo kuvitella kuinka Del Rio nostaa salkun tikkaiden yllä.

Ottelu alkoi tavallaan jo entrancen aikana, kun jokainen toi tikkaat kehään. Tätä ei olla varmaan aiemmin tehty, ja tämän takia tykkäsin. Viimevuotiseen tapaan ykkösbrändin salkkumatsi oli heikompi kuin smäkkärin, koska RAW:n porukka ei spottaile yhtä paljon. Tämän matsin ongelma ilmeni nyt kirjoittaessani tätä. Ongelma oli se, etten yksinkertaisesti muista juuri mitään huikeaa matsista. Mizistä jäi mieleen hurja pudotus salkun korkeudelta, jolloin luulin Mizin loukkaantuneen oikeasti. Myös comeback ottelun lopussa linkkaamalla oli huomion arvoinen, myös yleisö kannusti Miziä nousemaan tikkaille. Mysterio kuitenkin pysäytti viimevuotisen voittajan ja sai jopa pienet buuaukset. Muutenkin Chicagon yleisö enemmän buuasi Reylle kuin hurrasi, ilmeisesti muistissa oli Punk vs CM Punk feudi, jonka Mysse lopulta voitti. Evan Bourne oli yllättävän "tylsä", ainoastaan se hyppy kehän ulkopuolelta tikkailta oli todella näyttävä. Varmasti vaikeaa hypätä horjuvilta tikkailta. R-Truth, Riley, Kingston ja Swagger olivat ihan perustasoa, Kingstonin boom drop kulmasta oli ihan hieno. Swagger ei tuonut matsiin mitään mainittavaa. Miksi Swagger tuli matsiin ja päätti tehdä vain yhden angle lockin?

Ottelun loppu oli hieno, kun kehässä oli paljon tikkaita ja Mysse taisteli Del Rion kanssa voitosta. Del Rio päätti riisua Reyn maskin, ja Mysse meni naama piilossa makaamaan tikkaiden päälle. Tikkaat olisi ilmeisesti pitänyt kaatua toiseen suuntaan, mutta taisi olla botch koska tikkaat kaatuivat Del Rion suuntaan ja Albertti kaatui tikkailta. On muutes hieno näky tikkaiden kaatuessa randomina. Tämän jälkeen Del Rio nosti salkun ja otti odotetun voiton. Yleisö jopa hurrasi Del Riolle. Tämä salkkumatsi oli perustasoa MITB-asteikolla. Pieni kysymysmerkki on Del Rion salkun cashaus. WWE-mestaria ei ole, ehkä Alberton kohtalo on cashata se smäkkärin mestaria vastaan? Saa nähdä, odotan innolla.
***1/2 / *****

Randy Orton (c) vs Christian, world heavyweight championship

Seuraavaksi nähtiin WHC-mestaruusottelu Randy Ortonin ja Christianin välillä. Tämä kaksikko on ottanut jo kahdessa edellisessä PPV:ssä yhteen, ja kun lisäksi lasketaan mukaan TV-matsit niin näkee tämän kaksikon otelleen todella monta kertaa. Onneksi Christian on syventänyt heel-hahmoaan sen verran, että itse vielä haluan nähdä hieman lisää. Promotus on ollut aika keskivertoa, mutta yksikään matseista ei ole ollut huono. Tähän matsiin oli saatu mielenkiintoinen lisä, koska Ortonin diskatessa itsensä Chrisse voittaisi mestaruuden. Viime viikkoina Christian on saanut Ortonin hulluuden partaalle, joten lisästipulaatio oli sopiva.

Orton sai samanlaiset popit kuin yleensä, mutta Christian ei saanut yhtä isoja buuauksia kuin yleensä. Ilmeisesti yleisökin haluaa Christianin saavan kunnon mestaruuskauden. Ehkä yleisö myös tajusi, että heelin voittaessa matsin face-salkkuvoittaja voisi cashata. Ottelu oli melko samanlaista menoa kuin aiemmat. Christian olisi ehkä enemmänkin voinut houkutella Ortonia diskaamaan itsensä. Orton teki jonkun uuden liikkeen, jossa piteli vastustajaa ilmassa ja sitten joku backbreakerin tyylinen isku. Tämä oli oiva osoitus Ortonin painitaidoista, jotka mielestäni korostuvat Christiania vastaan otellessa. Midcardeja vastaan Ortonin liikesarjat ovat liian samanlaisia ja päättyvät aina RKO:hon. Hienoa huomata Christianin käyttävän spearia, tämä korostaa Edgen osuutta hänen urakehitykseensä.

Ottelun lopussa Orton alkoi todella ärsyyntymään Christianin ärsytyksestä, ja todella ajattelemattomasti potkaisi Christinin munat taivaisiin. Ortonin reaktio tähän oli aika laimea, toisin kuin yleisön, joka antoi kivat popit uudelle mestarille. Ottelun jälkilöylytys toi mieleen vuoden 2008-09, jolloin Orton tuhosi McMahonin perheen säälimättömästi. "Daniel Bryan" -chantit alkoivat myös kuulua, taisi yleisö vähän pettyä. Ehkäpä summerslamissa Bryan cashaa salkkunsa, koska viime vuoden summerslamissa Bryan teki paluunsa ja hänestä tuli stara WWE:ssä. Ehkä näemme vielä yhden Christian vs Ortonin, toivottavasti jollain lisästipulaatiolla. Hyvä matsi jälleen, tästä on hyvä jatkaa suurimpaan otteluun!
***1/2 / *****

John Cena (c) vs CM Punk, WWE championship

ECW one night stand 2006. Haastaja RVD haastoi WWE-mestarin eli John Cenan mestaruusotteluun salkun avulla. Yleisö oli täysin pähkinöissään tästä ottelusta, koska RVD:n voittaessa halli räjähtäisi liitoksistaan. Cena astelee nöyränä, mutta silti niin uhmakkaana kehään, eikä edes katso yleisöön päin kävellessään kehään. Mahtavan ja tunteikkaan ottelun lopussa RVD selättää Cenan, ja näin lopputuloksena on yksi WWE:n ikimuistoisimmista hetkistä.

Money in the bank 2011. CM Punk haastaa kotiyleisönsä edessä John Cenan WWE-mestaruudesta. Punk on tehnyt itsestään viime viikkojen aikana suurimman WWE-staran. Ja tottakai, ottelu käydään Chicagossa eli Punkin kotikaupungissa. Yleisö tulee olemaan 99% Punkin puolella, voiko tästä tulla muuta kuin ikimuistoinen ja eeppinen ottelu?

Ennen ottelun alkua nähtiin todella laadukas promo, jossa tuli esille Punkin mielipide WWE:n nykytilasta. Oli myös huomattavaa, ettei kritiikki kohdistunut suoraan Cenaan, vaan siihen kuinka WWE:ssä on asiat.Punkin entrance oli massiivisten poppien ansiosta loistava, myös Punkin uusi valkomusta-paita oli merkillinen. Kehässä ollessaan Punkista näkyi kunnioitus yleisöä ja faneja kohtaan. Selvästi keskittynyt ilme ennen Cenan tuloa oli uutta. Cenan tullessa Cenationista ei ollut merkkiäkään. Yleisön pahin toive olisi Cenan voitto, etenkin Chicago screwjob.
Ottelun ensimmäinen kolmannes oli tunnelmallinen, ja tällöin paini oli pääosin teknistä mattopainia. Sopii ainakin Punkin MMA-taustaan. Cenan mattopaini ei ollut yhtä laadukasta, koska yleensä super-Cena ottaa matsien alussa turpaansa. Ottelun muuttuessa iskupuoliseksi myös Cenationin chantit alkoivat kuulua; tosin Chicagon yleisö nopeasti peitti ne alleen "CM Punk" -huudoilla. Ottelun puolivälissä alkoi taas näkyä kuinka huonosti Cena myy joitain iskuja, etenkin pudottautuminen iskujen jälkeen oli todella laiskan näköistä. Punkin polviiskut olivat todella hienoja, tällä kertaa jopa saimme nauttia hidastuksista monta kertaa. Tämän jälkeen alkoi finisherien hakeminen. Attitude adjustment vs GTS oli menneillään ja Cena lopulta sai oman finisherin perille. Onneksi ottelu vielä jatkui. Cenan hakiessa stf:ää alkoi minua ja varmaan yleisöäkin jännittää. Onneksi Punk pelastui ensimmäisestä. Yleisön reaktioista alkoi jo näkyä ottelun lopun olevan lähellä. Punkin GTS osui, mutta Cena lensi nurkkaan ja lisäksi myi sen huonosti. Seuraavat Punkin iskut olivat jälleen hienoa näköisiä. Cenan toinen STF oli vieläkin tunnelmallisempi. Juuri kun Punk luuli pääsevänsä köysiin, Cena raahasi hänet takaisin kehän keskelle. Punk käänsi todella hienosti liikkeen omakseen anaconda viceksi. Tällöin yleisö antoi jo mahtavat suosionosoitukset, ja toivoi Cenan luovuttavan. Cena kuitenkin selvisi ja sai taas maistaa GTS:ää. Ja surkean myymisen jälkeen lensi kehästä. Vince McMahonin tullessa yleisö reagoi tähän voimakkaasti, ja pelkäsi mahdollista screwjobbia. Cenan saadessa taas STF:än Vince yritti sitä, mutta Cena onneksi pysäytti toisen pukumiehen. Punkin viimeinen GTS oli jo hienosti myyty Cenalta, ja ottelu sai arvoisensa lopun. Popit olivat todella isot, edes Rock ei tainnut saada isompia palatessaan.

Ottelun jälkeen Vince päätti sekoilla, ja yrittää saada lopuksi Albertoa cashaamaan. Onneksi Punk potkaisi hänet kanveesiin ja pakeni kehästä. Oli todella mahtavaa nähdä, kun Punk nosti WWE-mestaruusvyön ylös hallin uloskäynnillä. Mahtava yleisö, mahtava tunnelma,mahtava ottelupari ja ennen kaikkea mahtava ottelu!
****1/2 / *****


Money in the bank 2011 oli yksi parhaimmista PPV:stä ikinä omalla listalla. Otteluiden keskiarvoksi taisi tulla 3,6; joka on todella kova arvosana. Diivojen ottelua en osaa arvostella, jätän sen muille osaaville. Huippuhetkiä olivat Bryanin yllätysvoitto, Christianin toinen WHC-voitto ja tietenkin Punkin voitto, joka jää WWE-historiaan yhtenä hienoimmista hetkistä. Kiitos WWE, tätä katsojat halusivatkin!
Vuoden 2013 comeback
Vuoden 2013 mielensäpahoittaja
Vuoden 2013 surkuhupaisin
Vuoden 2013 paras feudi

Vastaa Viestiin